דף הבית >> נושאים לתחקיר >> מאמרי עומק על הרש"פ >> מדיניות ממשלת ישראל נגד הסתה - האמנם?
מאמרי עומק על הרש"פ
הממשלה החדשה ואתגר המציאות הפלשתינית
מי המציא את העם הפלשתיני
ממש לא "עניין שגרתי"
מדיניות ממשלת ישראל נגד הסתה - האומנם?
מימון לבית ספר כצורך הומניטרי?
מה שמשדרים שם מסרבים לדעת כאן
סלאם פיאד ו"מתינותו"
מבט אישי של כתב זר באנאפוליס
"הפלשתינים מעולם לא אישרו את הסכם אוסלו"
למה הפלשתינים נושכים את היד המאכילה אותם?
"להסיר הכחשת השואה של עבאס מתוכנית הלימוד"
העברת כספים לרשות: ארה"ב נגד, ישראל בעד
ישראל מבקשת מאירופה לממן ספרי הסתה
הממשלה מתנהגת כמו בן שאינו יודע לשאול
הפלשתינים מחלקים מפות הכוללות גם את ת"א
כי מרמאללה תצא שנאה
מדיניות של "כאילו"
מחדל החינוך
מדיניות ממשלת ישראל נגד הסתה - האמנם?
דוד בדין
למרות שספרי הלימוד של הרשות הפלשתינית מלאים בדברי הסתה, תשבוחות על שאהידים וקריאה לרצח יהודים - ממשלת ישראל לא מתנה את המשך קיום התהליך המדיני בהפסקת ההסתה. היא גם לא קוראת למדינות שמממנות את ספרי הלימוד במערכת החינוך הפלשתינית להתניית המשך המימון בהפסקת ההסתה.  
לאחר 17 שנים של התלבטות, ממשלת ישראל קבעה מדיניות חדשה, שמעמידה את הפסקת ההסתה של הרשות הפלשתינית כתנאי להמשך התהליך המדיני. הצוות של ממלא-מקום רוה"מ, השר משה יעלון, הציג בפני התקשורת את ספרי הלימוד החדשים של הרשות הפלשתינית. בספרים ההלו, יש שיעורים מפורשים למען המאבק המזוין, השתתפות הג'האד לשחרור כל פלשתין, תשבוחות לשהידים שרצחו יהודים ומחיקת כל זכר של מדינת ישראל, כאשר כל עיר ישראלית הופכת לעיר פלשתיני, ומפת פלשתין מחליפה את מדינת ישראל. כצו כן, יש כמובן קריאה למימוש זכות השיבה אשר הופכת לנושא מרכזי במערכת החינוך.

הצוות של יעלון הציג קטעים של שידור רשות השידור הרשמית של הרש"פ, כולל תוכניות המשודרות בכל יום ולא מפסיקות להלל שהידים שרצחו יהודים, לשבח את זכות השיבה, והמאבק המזויון לשחרורו כל פלשתין. ההסתה המפורשת בחינוך ובתקשורת של הרש"פ נמשכת מאז הסכמי אוסלו (שאף פעם לא אושרו על-ידי הרש"פ) למרות הטקס בבית הלבן ב-1993.

ממשלות ישראל קודמות לא התייחסו להפסקת הסתה כתנאי להמשך התהליך המדיני. כאשר הסוכנות שלנו סיקרה את המו"מ בחוות ובקדנציה הקודמת של נתניהו, נושא ההסתה עלה לדיון, הוקמה ועדה, אך ממשלת ישראל לא הכניסה שיניים לנושא. נתן שרנסקי נכח באותו מפגש, אך כפי שקבע שרנסקי לפני חודשיים, "ממשלת ישראל אף פעם לא היתנתה את המשך המו"מ עם הפלשתינים בהפסקה ההסתה". עכשיו הכללים השתנו. השאלה נשאלת: האם הם יהיו מעשיים.

כך לדוגמה, ספרי הלימוד של הרש"פ מקבלים מימון מבלגיה, הולנד, פינלנד, ואירלנד. איטליה הפסיקה את המימון בהמלצת הוותיקן בשנת 2001. לדברי מקור בכיר בוותיקן: "על-פי הבדיקה שלנו כי הלימוד של הרש"פ הם בעלי אופי אנטישמי ומלחמתי ואינם תורמים לשלום". אולם, ממשלת ישראל אף פעם לא ביקשה ממדינות התורמות "לשקול שוב" את הסיעו שלהם לחינוך הפלשתינית.

מקור בכיר בממשלת בלגיה אמר ש"אם מדינת ישראל תבקש מאיתנו לשקול שוב את הסיוע שלנו למערכת החינוך הפלשתינית, היינו שוקלים את הבקשה - אך ממשלת ישראל רק משבחת אותנו על התרומה". הדף הפותח של ספרי הלימוד משבח את בלגיה שמרכזת את הסיוע להפצת ספרי הלימוד של הרשות הפלשתינית.

בינתיים, באותו יום שממשלת ישראל הכריזה מלחמה על החינוך הפלשתינית, משרד הביטחון העביר אישור לאיחוד הארופי לבנות עוד 30 בתי ספר עבור האונר"א - סוכנות הסעד ותעסוקה של האו"ם - בעזה, ללא כל התנייה לפסקת ההסתה.יש לציין האונר"א משתמשת בספרי הלימוד של רש"ף. פקיד בכיר במשרד החינוך של הרש"פ אישר בגאווה רבה, שאותם ספרי לימוד נלמדים בבתי הספר של הרש""פ, חמאס, אונר"א ומזרח ירושלים.
דוברי משרד הביטחון אמרו שהם רואים באונר"א כ"אלטרנטיבה לחמאס", אך לא ידעו שספרי הלימוד בבתי הספר האונר"א ושל החמא הם זהים.

בכירי משרד הביטחון ציינו כי הם לא בדקו את ספרי הלימוד של הרש"פ ושל אונר"א, והופתעו לקבל את התחקיר שערכה נעב מרידור על ספרי הלימוד של רש"ף לפני חמש שנים. בינתיים קרן הסיוע של ממשלת ארה"ב הודיעה כי על כוונתה לבנות עוד 10 בתי ספר בעזה. דובר קרן הסיוע של ארה"ב נשאל האם ארה"ב בודקת את תוכנית הלימודים של בתי הספר שהם בונים. התשובה הייתה שלילית.

דובר מש' רוה"מ נשאל אם מדינת ישראל תבקש מארה"ב להתנות את הסיוע האמריקני לחינוך הפלשתיני בהפסקת ההסתה - התשובה הייתה כללית. "אנו מזכירים את הנושא כל הזמן", נאמר, אך דובר קרן הסיוע של ארה"ב קבע שהם לא קיבלו כל היזון חוזר או ביקורת ממשלת ישראל בנושא.

ובקשר לרשות השידור של הרש"פ, בל נשכח כי התדרים שייכים לממשלת ישראל. שולמית אלוני, כאשר היכנה כשרת התקשורת בשנת 1994, השאילה את התדרים של לממשלת ישראל לרשות הפלשתינית ל"מטרות שלום". לדבריה - "כדי שיוצר אבי נתן פלשתיני". בינתיים, אבי נתן פלשתיני לא צמח ושאלות לממשלת ישראל "מדוע לא מחזירים את התדרים" - אינם נענים.
 
   
 

Israel Resource News Agency  /  CENTER FOR NEAR EAST POLICY RESEARCH Ltd
POB 71098, Beit Agron International Press Center, 37 Hillel Street, Jerusalem 94581 Israel
Tel. (+972-2) 623 6368 or cell phone (+972-54) 722-2661
IsraelNewsInvestigations@gmail.com

© All rights reserved

בניית אתרים | עיצוב אתרים | קידום אתרים | כרטיס פייסבוק עסקי סטודיו רותם-בר: rotembarstudio.com