דף הבית >> נושאים לתחקיר >> אונר"א >> תנועת חמאס ממשיכה לפעול באופן חופשי במוסדות אונר”א ברצועת עזה
מרץ 2017
אדר תשע"ז
 
תנועת חמאס ממשיכה לפעול באופן חופשי במוסדות אונר”א ברצועת עזה
דוד בדין
 
קנדה מחדשת את הסיוע הכספי לאונר"א
ממשלת קנדה חידשה לאחרונה את הסיוע הכספי לסוכנות הסעד והתעסוקה של האו"ם לפליטים הפלסטינים אונר"א.
מארי קלוד ביבו, השרה לפיתוח בינלאומי בממשלת קנדה, הודיעה (16 בנובמבר 2016), כי הסיוע המחודש נועד "לתמוך בשירותי החינוך, הבריאות והעניינים החברתיים עבור מיליוני פליטים פלסטינים הנתונים במצוקה, וכן להעברת סיוע הומניטרי דחוף" ([1]).
הסיוע הקנדי כולל ([2]).
 • 20 מיליון דולר עבור אונר"א על מנת שתוכל להרחיב את הגישה לשירותים חיוניים. חלק מהסיוע הקנדי יועבר ישמש להכשרת עובדים ושימוש בגישה "נייטרלית" ברשתות החברתיות.
 • 5 מיליון דולר יועברו לקרן החירום של אונר"א המיועדת לתמיכה בפלסטינים הפלסטינים שהושפעו מהמשבר בסוריה והמדינות השכנות.
השרה הקנדית הדגישה את החשיבות שהסיוע הכספי יגיע ליעדיו ויסייע לנזקקים ביותר. לדבריה, ממשלת קנדה תקיים פיקוח הדוק ביותר על אופן ניצול כספי הסיוע, שיכלול נוהלי דיווח, ביקורי שטח ותנאים למניעת העברתו לגורמי טרור.
 
השתלטות דה פקטו של חמאס על מוסדות אונר"א ברצועת עזה
 
ארגון העובדים של אונר"א נשלט הלכה למעשה מזה שנים ארוכות בידי אנשי חמאס. "הרשימה המקצועית", בהנהגתו של פעיל החמאס הבכיר, סוהייל אל-הינדי, זכתה בניצחון סוחף בבחירות לאיגוד העובדים של אונר"א שנערכו בספטמבר 2012.
 
בבחירות, בהן הצביעו קרוב ל-11,500 עובדי אונר"א זכתה "הרשימה המקצועית", המזוהה עם חמאס, בכל 11 המושבים המוקצים למגזר המורים, ב-6 מתוך 7 המושבים של מגזר העובדים וב-8 מתוך 9 המושבים של מגזר השירותים.
 
"רשימת אל-כראמה" (הכבוד), המזוהה עם ארגון הג'יהאד האסלאמי, השתתפה אף היא בבחירות, ולעומתה בחרה תנועת 'פתח' להחרימן בטענה, כי חמאס שולטת באיגוד העובדים של אונר"א ומגבילה את פעילות חבריו ([3]).
 
גם בבחירות הקודמות זכה הגוש המזוהה עם חמאס ברוב מכריע בבחירות לאיגוד העובדים של אונר"א. בבחירות בשנת 2009 נטלו חלק רשימות המזוהות עם חמאס, הג'יהאד האסלאמי, אש"ף (שאיגד נציגים של החזית העממית, פתח ומפלגת העם) ועצמאים. למועצת העובדים, שמניין חבריה הכולל 27, נבחרו 17 נציגים של חמאס (63%), ארבעה של החזית העממית, ארבעה של פתח, אחד ממפלגת העם ועצמאי אחד ([4]).
 
במהלך שנת 2015 הוביל איגוד העובדים של אונר"א ברצועת עזה מאבק נגד הנהלת הארגון בדרישה תקיפה להימנע מרפורמה הכוללת צעדי התייעלות ובהן צמצום בהוצאות ובכוח אדם. סכסוך העבודה הגיע לסיומו הגיע לסיומו הזמני במסמך הבנות בין הנהלת אונר"א לאיגוד העובדים שכלל בין היתר הצמדת עליית שכר עובדי אונר"א לעובדי הרשות הפלסטינית, ביטול הקפאת העסקת עובדים החל מינואר 2017 ומילוי תקנים חסרים בבוגרי האוניברסיטאות, הענקת תקני קבע למורים חדשים חדשים ועובדים זמניים ([5]).
 
בראיון לעיתון הרשמי של חמאס "פלסטין" (31 בדצמבר 2016), הזהיר יו"ר איגוד העובדים של אונר"א, סוהייל אל-הינדי, את הנהלת הארגון מפני אי יישום הסכם ההבנות עם בין איגוד העובדים לנציבות אונר"א. הוא הדגיש, כי איגוד העובדים "לא יחריש על כפיית עובדות חדשות עליהם ע"י ההנהלה" ([6]).
 
דוגמאות לפעילי טרור שהועסקו בתפקידים בכירים ובהוראה במוסדות אונר"א
 
סוהייל אל-הינדי – יו"ר איגוד העובדים של אונר"א ברצועת עזה. אל-הינדי שכיהן בעבר גם בתפקיד ראש מגזר המורים באונר"א, אינו מסתיר את זיקתו לארגון ונוטל חלק בפעילות פוליטית גלויה כנציגו. לאל-הינדי השפעה עצומה מתוקף תפקידו וכמפקח על מחנות קיץ של תלמידים, על מערכת החינוך של אונר"א ובכלל זה על התכנים הנלמדים בה.
 
ביולי 2001 השתתף אל-הינדי בטקס בבית ספר במחנה הפליטים ג'באליה יחד עם מנהיג חמאס אחמד יאסין. בנאומו בפני תלמידים מצטיינים הוא דיבר בשבח המחבלים המתאבדים בוגרי מערכת החינוך הפלסטינית והסביר כי "הדרך לפלסטין עוברת דרך דם השאהידים. השאהידים התלמידים מעצבים את ההיסטוריה בחלקי גופם (המתפוצצים)".
 
הנהלת אונר"א הייתה מודעת היטב, לפחות מאז שנת 2004, לעובדה שסוהייל אל-הינדי שעמד בראש מגזר המורים של אונר"א, הינו פעיל חמאס בכיר התומך בג'יהאד נגד ישראל ובפיגועי ההתאבדות. דובר אונר"א כריס גאנס, הודה בכך הלכה למעשה במאמר שפרסם באתר Ynet ב-19 בינואר 2009 ([7]), בהתייחסו ספציפית למאמר שחשף את הפעילות של חמאס בבתי הספר של אונר"א, ובכלל זה ציין שאל-הינדי מועסק ע"י אונר"א. גאנס טען, שמדובר במחזור של טענות שהועלו בפני אונר"א מספר שנים קודם לכן. על אף זאת, סוהייל אל-הינדי מוסיף להיות מועסק ע"י אונר"א, הבוחרת להתעלם מהדיווחים בתקשורת על היותו פעיל בכיר בחמאס ([8]) ([9]) ([10]). לאחרונה דווח, כי סוהייל אל-הינדי נבחר לחבר בלשכה המדינית של חמאס. הינדי הכחיש את הדיווחים. הלחץ על אונר"א בנושא זה אילץ את הארגון להודיע במרץ 2017 על פיטוריו של הינדי ([11]).
 
עיסא עבד אל-האדי אל-בטראן - בטראן נולד ב-1973 במחנה הפליטים אל-בורייג' בעזה. הוא למד בבית ספר יסודי ובחטיבת ביניים של אונר"א, בבית הספר התיכון ח'אלד בן אל-ווליד, מרכז ההכשרה של עזה (אונר"א) ואוניברסיטת אל-קודס הפתוחה ([12]). במשך שנים שימש בטראן מורה בבתי הספר של אונר"א במרכז רצועת עזה על אף שראשי אונר"א היו מודעים לעובדה, שהוא משמש בתפקיד בכיר בגדודי אל-קסאם והיה מספר פעמים יעד לחיסול של צה"ל ([13]). בסופו של דבר הוא פוטר מאונר"א ב-2009 לאחר שנפצע באורח קשה בתאונת עבודה במסגרת פעילותו בגדודי אל-קסאם ונהרג בתקיפת צה"ל ביולי 2010.
 
עווד אל-קיק - בתקיפת חיל האוויר (30 באפריל 2008) שכוונה לעבר בית מלאכה לייצור כלי נשק ברפיח נהרג עווד אל-קיק, מורה, מחנך ומנהל בבתי הספר של אונר"א ברפיח ששימש במקביל כראש יחידת ההנדסה וייצור אמצעי הלחימה של הג'יהאד האיסלאמי ברצועה.
 
אל-קיק היה אחד הפעילים הבכירים שהיו מופקדים על ייצור הרקטות ופיתוחן עבור הג'יהאד האיסלאמי, הכנת מטעני חבלה ואמצעי לחימה והכשרת דורות של "מהנדסים" על בסיס הידע שצבר. בקיץ 2006 ערך אל-קיק ביקור בסין במהלכו גילה עניין בכלי טיס קלים, יתכן שלצורך רכישה וייצור כדי לבצע פיגועים נגד ישראל.
פעילותו של אל-קיק בתחום הטרור נחשפה בספטמבר 2007, כשניצל מניסיון חיסול של ישראל. על אף זאת, הוא המשיך לשמש מורה, מחנך ומנהל בבתי הספר של אונר"א ולעסוק בחינוך ילדים ובני נוער במחנות קיץ. לא ברור מדוע לאחר שנחשפה פעילותו בתחום נמנעה אונר"א מלפטרו מכל תפקיד של הוראה וחינוך במוסדותיה ([14]).
 
סעיד סיאם – סיאם, שהיה מאנשי סודו וממקורביו של מנהיג חמאס ח'אלד משעל ולימים מונה לשר הפנים בממשלת חמאס שהיה אחראי על הכוח הצבאי ברצועת עזה, שימש במשך 23 שנה מורה ומחנך נוסף בבתי הספר של אונר"א. עד שנת 2003 היה סיאם נציג חמאס בועדת התיאום של הכוחות הלאומיים והאסלאמיים שתיאמה את הפעולות במסגרת אינתיפאדת אל-אקצה. חרף היותו פעיל בכיר וידוע בחמאס, אונר"א לא נקטה צעדים לסילוקו משורותיה. סיאם נהרג בתקיפת צה"ל בינואר 2009 ([15]).
 
זוהייר אל-קייסי – אל-קייסי, שהיה מפקד בכיר בארגון הטרור האסלאמי "ועדות ההתנגדות העממית", שימש במשך שנים מורה למתימטיקה בבתי הספר של אונר"א במקביל להיותו חבר בהתארגנות טרור (קבוצות רפיק אל-סאלמי). הוא נהרג בתקיפת צה"ל במרץ 2012 ([16]).
 
פעילות "הגוש האסלאמי" בבתי הספר של אונר"א
 
"אל-כותלה אל-אסלאמיה" (הגוש האסלאמי) הינו הזרוע הרשמית של חמאס, הפועלת במוסדות החינוך ברצועת עזה (ובאיו"ש), החל מבתי הספר היסודיים, חטיבות הביניים (כולל בניהול של אונר"א) והתיכוניים וכלה במכללות ובאוניברסיטאות.
 
האסטרטגיה של "הגוש האסלאמי" בבתי הספר היסודיים ובחטיבות הביניים מתמקדת בניסיון למשוך את התלמידים למגוון הפעילויות שמקיים הארגון, ואשר נועדו לחזק את הקשר עם התלמידים, את אמונתם באסלאם ובאופן הדרגתי לקרב אותם לאידאולוגיה של חמאס עד אשר יהפכו לפעילים בתנועה ובזרוע הצבאית שלה. 
בכל בית ספר, כולל בבתי הספר המנוהלים ע"י אונר"א, חמאס ממנה נציג העומד בראש שלוחת "הגוש האסלאמי", והוא משמש גורם מקשר לתנועה ואחראי על גיוס התלמידים ל"גוש האסלאמי" וארגון הפעילות בבית הספר ולאחר שעות הלימודים ([17]).
 
שעבאן מוחמד מושתה, פעיל גדודי אל-קסאם, הזרוע הצבאית/ טרור של חמאס, בוגר בתי הספר של אונר"א האשם ואל-שג'אעיה, מונה בעת שלמד באוניברסיטה האסלאמית בשנת 2009 לאחראי חיצוני על הגוש האסלאמי בבית הספר אל-שג'אעיה ([18]).
 
פעילות "הגוש האסלאמי" בבתי הספר של אונר"א בשנים 2014-2016 
 
"הגוש האסלאמי" ממשיך בפעילותו כשגרה גם לאחר סבב העימות האחרון בקיץ 2014 ("צוק איתן"). להלן מספר דוגמאות בולטות:
 
ב-14 באוקטובר 2014 הגוש האסלאמי בבית הספר עזה אל-ג'דידה א' (אונר"א) הגיע לניחום אבלים על מות המורה לחשבון הישאם מוחמד חסונה. בסוכת האבלים נראה פוסטר גדול המביע תנחומים על מות המורה בשם הגוש האסלאמי בבית הספר עזה אל-ג'דידה א' ועליו הלוגו של הגוש האסלאמי (נספח – 5) ([19]).
 
ב-26 באוקטובר 2014 השיק הגוש האסלאמי בבית הספר אל-רימאל ב' (אונר"א) את שבוע הפעילות ההתנדבותית, שזכה לברכת מנהל בית הספר והמורים ([20]).
 
ב-28 באוקטובר 2014 השיק הגוש האסלאמי בבית הספר עזה אל-ג'דידה א' (אונר"א) את שבוע ה"דעווה" (ההטפה לאסלאם) הנקרא "התפילה שלך היא החיים שלך" ([21]).
 
ב-22 בנובמבר 2014 השיק הגוש האסלאמי בבית הספר אל-רימאל ב' (אונר"א) תוכנית לימודית היסטורית תחת הכותרת "אירועים בשבוע זה", הכוללת ציור פוסטרים על אירועים בהיסטוריה הפלסטינית. מוחמד דבאבש, מתאם פעילות הגוש האסלאמי בבית הספר, אמר כי מטרת פעילות זו לחבר את התלמידים להיסטוריה הפלסטינית, ומנהל בית הספר הודה על פעילות הגוש האסלאמי בקרב התלמידים ([22]).
 
ב-19 בדצמבר 2014 הפיק הגוש האסלאמי בבית הספר אל-רימאל ב' (אונר"א) חוברת הנושאת את הכותרת "אירועים ביום זה בהיסטוריה", וזאת כדי להגביר את המודעות של התלמידים להיסטוריה של פלסטין. הגוש האסלאמי ציין, כי הוא מגביר את פעילות בתחומי ה"דעווה" (ההטפה לאסלאם), לימוד ההיסטוריה והשירותים בבית הספר ([23]).
 
ב-21 בדצמבר 2014 ערך הגוש האסלאמי בחטיבת הביניים אל-רימאל ב' תחרות ידע נושאת פרסים על דרך חייו של מוחמד ([24]).
 
ב-11 בינואר 2015 חילקו פעילי "הגוש האסלאמי" עלוני תפילה להצלחה במבחנים לתלמידים בבתי הספר אל-רימאל א' (אונר"א) ועזה אל-ג'דידה א' (אונר"א). מתאם פעילות "הגוש האסלאמי", מוחמד אל-הביל, מסר כי חלוקת עלוני התפילה חותמת את פעילות הארגון בסיום הסמסטר הראשון של השנה. פעילי "הגוש האסלאמי נראים עומדים סמוך לשער הכניסה של בית הספר עזה אל-גדידה א' בניהול אונר"א כשהם מחלקים את עלוני התפילה לתלמידים ועליהם מודפס הלוגו של הגוש האסלאמי (נספח – 6) ([25]).
 
ב-8 בפברואר 2015 ערך הגוש האסלאמי בבית הספר אל-רימאל ב' (אונר"א) תחרויות כדורגל במחשב וטניס שולחן, בהם השתתפו 30 תלמידים ([26]).
 
ב-28 בפברואר 2015 ערך הגוש האסלאמי בבית הספר עזה אל-ג'דידה א' (אונר"א) תחרות טניס שולחן, בה השתתפו 65 תלמידים. מתאם פעילות הגוש האסלאמי בבית הספר, מוחמד אל-הביל, אמר כי הגוש האסלאמי ממשיך בפעילויתיו ותוכניותיו השונות בתחום החברתי, התרבותי והספורט עבור התלמידים ([27]).
 
ב-15 במרץ 2015 ערך הגוש האסלאמי בבית הספר עזה אל-ג'דידה א' (אונר"א) תחרות טניס שולחן, בה השתתפו עשרות תלמידים, ובנוכחות צוות המורים וההנהלה של בית הספר. הנהלת בית הספר ברכה על שיתוף הפעולה בין התלמידים החברים הגוש האסלאמית לבין המורים ([28]).
 
ב-12 בדצמבר 2015 חילק הגוש האסלאמי לתלמידים בחטיבות הביניים אל-רימאל ועזה החדשה א' עלוני תפילה למבחנים ([29]).
 
ב-31 במרץ 2016 השיק הגוש האסלאמי בחטיבת הביניים אל-שג'עיה ג' קמפיין הטפה דתית ("דעווה") שנועד לחזק את הערכים האסלאמית בקרב התלמידים ולעודד אותם להתפלל ולהשתתף בתפילת הרבים. פעילות ד'והגוש האסלאמי בבית הספר נערכה בתיאום המורים שנטלו בה חלק פעיל. התלמידים התכנסו בחצר בית הספר לקיים את תפילת הצהריים בהשתתפות המורים. לאחר סיום התפילה, אחר המורים נשא נאום בזכות חשיבות תפילת הרבים וקרא לתלמידים להקפיד להשתתף בה ([30]).
 
בתחילת 2016 ערך הגוש האסלאמי לתלמידים בחטיבת הביניים אל-רימאל קמפיין הנושא את השם "התפילה שלי, החיים שלי", שכללה הפעלת תחנת רדיו מקומית בבית הספר, פוסטרים ועלונים שחולקו בתוך בית הספר. הקמפיין נועד לדרבן את התלמידים לקיים את מצוות האסלאם ([31]).
 
ב-10 בספטמבר 2016 ערך הגוש האסלאמי בחטיבת הביניים אל-שאפיעי קמפיין הטפה דתית ("דעווה") לרגל עשרת הימים הראשונים של חודש ד'ו אל-חיג'ה ([32]). (נספח א')
 
ב-10 בספטמבר 2016 ערכו פעילי הגוש האסלאמי בחטיבת הביניים אל-שאפיעי ביקור אצל מנהל בית הספר במסגרת הביקורים של תחילת שנת הלימודים ([33]).
 
ב-4 באוקטובר 2016 חילק הגוש האסלאמי לתלמידים בחטיבת הביניים אל-שאפיעי עלונים על תחילת השנה האסלאמית החדשה ([34]).
 
ב-4 באוקטובר 2016 ערך הגוש האסלאמי בחטיבת הביניים אל-בחריין ערב "דעווה" לתלמידים ([35]).
 
ב-5 באוקטובר 2016 חילק הגוש האסלאמי לתלמידים בחטיבת הביניים אל-זייתון עלוני ברכה לרגל תחילת השנה האסלאמית החדשה ([36]).
 
ב-11 באוקטובר 2016 ערך הגוש האסלאמי בחטיבת הביניים אל-בחריין ערב "דעווה" תרבותי תחת הכותרת "הגברים של אל-אקצה" ([37]) ([38]).
 
ב-24 באוקטובר 2016 ערך הגוש האסלאמי בחטיבת הביניים אל-שאפיעי טורניר ספורט ([39]). 
 
ב-24 באוקטובר 2016 ערך הגוש האסלאמי בחטיבת הביניים אל-שאפיעי בשיתוף פעולה ובתיאום עם הנהלת בית הספר יום התנדבות. מנהל בית הספר שיבח את "המאמצים המבורכים" של הגוש האסלאמי במסגרת ההעשרה התרבותית של התלמידים ([40]).
 
ב-26 באוקטובר 2014 ערך הגוש האסלאמי בחטיבת הביניים אל-רימאל ב' טורניר ספורט שנערך במסגד אל-תווחיד בהשתתפות 45 תלמידים ([41]).

ב-8 בנובמבר 2016 חילק הגוש האסלאמי לתלמידים בחטיבת הביניים אל-שאפיעי עלונים על מוחמד, נביא האסלאם ([42]).
 
ב-21 בנובמבר 2016 חילק הגוש האסלאמי לתלמידים בחטיבת הביניים אל-שאפיעי עלונים, בהם הודפסו קורות חייו של אחמד אל-ג'עברי, המפקד לשעבר של גדודי אל-קסאם, הזרוע הצבאית/ טרור של חמאס. תלמידים נראים בתמונות מחזיקים בעלון בתוך אחת הכיתות בבית הספר ([43]). (נספח ב')
 
ב-23 בנובמבר 2016 הגוש האסלאמי בחטיבת הביניים אל-שאפיעי ערכה צילומים במחיר מסובסד לתלמידים ([44]).

ב-26 בנובמבר 2016 הגוש האסלאמי בחטיבת הביניים אל-זייתון מדרום לעזה סיים את קמפיין מתן מזון לנזקקים ([45]).
 
ב-27 בנובמבר 2016 חילק הגוש האסלאמי לתלמידים בחטיבת הביניים אל-שאפיעי כרזות בגנות החלטת ממשלת ישראל לאסור את השמעת קול הקריאה לתפילה במסגדים ([46]).
 
אונר"א - פונדקאי של ארגוני הטרור ברצועת עזה
 
במהלך מבצע "צוק איתן", שהחל ב-8 ביולי 2014 בתגובה למתקפת טרור של חמאס וארגונים פלסטיניים נוספים מרצועת עזה, הצטברו עדויות לקשר בין ארגוני הטרור הפלסטיניים הפועלים במרחב זה לבין סוכנות האו"ם לסיוע ולתעסוקה של הפליטים הפלסטינים - אונר"א (UNRWA). 
 
 
ירי בקרבת או מתוך מוסדות אונר"א
 
 • דובר צה"ל מסר, כי ב-2 באוגוסט 2014 שוגרו 11 פצצות מרגמה ע"י פעילים של ארגוני טרור מסביבת בית הספר של אונר"א בשכונת זייתון בעזה וכן שוגרו רקטות סמוך למתקני אונר"א (מרפאה ומרכז חלוקה) בג'בליה ([47]).
 • ב-30 ביולי 2014 חשף כוח צה"ל מנהרת תקיפה שנחפרה מתוך מרפאה בניהולה של אונר"א באזור אל-פראחין במזרח ח'אן יונס. בעת בדיקת המקום פוצצו פעילים של חמאס 12 מטעני נפץ שהוטמנו בקירות המרפאה, וכתוצאה מכך נהרגו שלושה לוחמי צה"ל ([48]).
 • ב-25 ביולי 2014 בשעות הצהריים ירו פעילים של ארגוני טרור פצצות מרגמה וטילים נגד טנקים בקרבת בית ספר של אונר"א, ועל פי אינדיקציות מכוחות צה"ל בשטח גם מתוך מתחם בית הספר ([49]). מירי זה נהרג חייל צה"ל ([50]).
 • ב-24 ביולי 2014 מסר דובר צה"ל, כי "במהלך הימים האחרונים" שיגר חמאס רקטות מאזור בית חאנון במקום שבו נמצא מקלט של אונר"א עבור התושבים המקומיים ([51]).
 • צה"ל תיעד הימצאות משגר רקטות בסמוך למלון אל-משתל במחנה הפליטים שאטי. הסמל UN נראה בברור על גג הבניין ([52]).
 • כתב FRENCH 24 תיעד שיגור רקטות בסמיכות לבית ספר של אונר"א ([53]).
 
הסתייעות ארגוני הטרור בציוד ובמוסדות של אונר"א
 
 • ב-17 ביולי 2014 הודיעה אונר"א על איתור כעשרים רקטות במתחם בית ספר ריק בעזה. הודעת אונר"א לא פרטה את שם בית הספר, סוג הרקטות שנמצאו וזהות הגורם בעזה אליו הן הועברו ([54]).
 • ב-22 ביולי 2014 הודיעה אונר"א על איתור רקטות בבית ספר ריק בעזה. הודעת אונר"א לא פרטה את שם בית הספר, מספר וסוג הרקטות שנמצאו וזהות הגורם בעזה שאליו הן הועברו ([55]).
 • ב-30 ביולי 2014 הודיעה אונר"א על איתור רקטות בבית ספר ריק בעזה. הודעת אונר"א לא פרטה את שם בית הספר, מספר וסוג הרקטות שנמצאו וזהות הגורם בעזה שאליו הן הועברו ([56]).
 • ב-26 ביולי 2014 נמסר, כי במנהרה התקפית שנחפרה מתוך בית פרטי בעזה מצא כוח צה"ל ציוד של אונר"א שסייע לחפירה ושקי קמח שעליהם חותמת של אונר"א, אשר שימשו להסתרת הוצאת החול במהלך עבודות החפירה ([57]).
 
 
 
סיכום והמלצות
אונר"א הפך ברבות השנים לפונדקאי נוח עבור ארגוני הטרור הפלסטינים, ובראשם חמאס, אשר שולט ללא מיצרים באיגוד העובדים של אונר"א, ואנשיו (לצד מחנכים מהג'יהאד האסלאמי וארגונים אחרים) הם אלה אשר מחנכים דורות של צאצאי הפליטים הפלסטינים על ערכי הג'יהאד נגד ישראל והכופרים בכלל.
 
השתלטות חמאס על מוסדות אונר"א וסגל העובדים של אונר"א צריכה להדליק נורה אדומה באשר לאפשרות שכספים שמעבירות המדינות התורמות (ובהן ארה"ב וקנדה) לארגון, עושים דרכם למימון משכורות של פעילי חמאס והג'יהאד האיסלאמי.
 
פעילות הגוש האסלאמי של חמאס בבתי הספר של אונר"א נמשכת גם לאחר מבצע "צוק איתן" והיא מתקיימת בתמיכה, בסיוע ובשיתוף פעולה של הנהלות בתי הספר וצוות המורים.
 
מעבר לסוגיית הטרור, אונר"א וההנהגה הפלסטינית מסייעים במדיניותם להנצחת בעיית הפליטים ואומללותם. הרשות הפלסטינית וגם ממשלת חמאס לא נקפו אצבע כדי לשקם את מחנות הפליטים. נהפוך הוא: ההנהגה הפלסטינית הבהירה, כי בשטחי ההתנחלויות שפונו בהתנתקות הישראלית בשנת 2005 לא תיישב הממשלה את הפליטים, על-מנת לשמור על זכותם ל"שיבה".
 
אך זו טענה מופרכת. הטבת תנאיהם של הפליטים אינה גורעת מתביעת השיבה או הפיצויים, כפי שהיא נשמרת לפליטים פלסטינים המתגוררים כיום מחוץ למחנות (גם ליהודים שגורשו ממדינות ערב). נראה, כי האינטרסים של ממשלת חמאס ואונר"א תואמים בעניין זה: למנוע את פירוק מחנות הפליטים, למרות המצוקה הקשה המובילה לקיצוניות, כחלק מטיפוח חלום השיבה לפלסטין. במצב כזה, אין כל הצדקה להמשך קיומו של אונר"א, אם הארגון רואה את כל ייעודו בשימור מסכנותם של הפליטים במחנות, ובוודאי לאחר שנחשפה המעורבות העמוקה של ארגוני הטרור בארגון במהלך החודש האחרון.
 
נדרשת חקירה מיידית ועצמאית על חדירת ארגוני הטרור הפלסטיניים לתוך שורות אונר"א והשימוש שנעשה במתקניו לצורך פיגועי טרור ואחסנת רקטות, וכן העברת ציוד של אונר"א לשימוש ארגוני הטרור ברצועת עזה.
הסיוע לאונר"א חייב להיות מותנה בשינוי תכני הלימוד המחנכים לשנאה ולהנצחת הסכסוך, בסילוק פעילי טרור ממוסדות סוכנות האו"ם והתחייבות של הארגון לפעול לפירוק מחנות הפליטים הנתונים תחת שליטה פלסטינית ולשיקום הפליטים ביישובים חדשים ומרווחים.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
נספח – א
עלון שחולק לתלמידי חטיבת ביניים של אונר"א המסביר בין היתר על חשיבות הג'יהאד.


 
 
 
 
 
 
נספח ב
עלון שקיבלו תלמידי חטיבת ביניים של אונר"א על חייו ופועלו של אחמד אל-ג'עברי מפקד גדודי אל-קסאם לשעבר.
 


 
 
 

Israel Resource News Agency  /  CENTER FOR NEAR EAST POLICY RESEARCH Ltd
POB 71098, Beit Agron International Press Center, 37 Hillel Street, Jerusalem 94581 Israel
Tel. (+972-2) 623 6368 or cell phone (+972-54) 722-2661
IsraelNewsInvestigations@gmail.com

© All rights reserved

בניית אתרים | עיצוב אתרים | קידום אתרים | כרטיס פייסבוק עסקי סטודיו רותם-בר: rotembarstudio.com