דף הבית >> נושאים לתחקיר >> אונר"א >> לדרוש רפורמה דחופה באונר"א: התניית התרומה לסוכנות במעבר מליבוי השנאה לשיקום הפליטים

לדרוש רפורמה דחופה באונר"א
 

התניית התרומה לסוכנות במעבר מליבוי השנאה לשיקום הפליטים

 
 

לאור הגילוי המדהים השבוע של ח"כ אבי דיכטר –"סוכנות הסעד והתעסוקה של האו"ם לפליטי פלסטין במזרח הקרוב". אונר"א משרתת קרוב ל-6 מיליון צאצאיהם של פליטים ערביים ממלחמת השחרור, שעדיין מתבוססים בתנאי פליטות וחיים באשלייה של מימוש "זכות השיבה" – באמצעות כוח מזוין –לכפריהם הערביים שהיו ואינם.

אונר"א מגדירה את עצמה כ"אחת מהתוכניות הגדולות ביותר של האו"ם. זו מעסיקה 30 אלף איש, חולשת על חינוכם של 492 אלף תלמידים שלהם היא מטיפה בהתמדה להקרבה למען מימוש רעיון "זכות השיבה". זהו מוטיב שחוזר שוב ושוב בספרי הלימוד של הרשות הפלסטינית הנלמדים בבתי הספר של האונר"א.

בכך אונר"א מנציחה את המעמד של חסרי מדינה של פליטים על צאצאיהם, כשהם משמרים חיי המתנה חסרת מעש, עוני, ייסורים וייאוש בקרב הפליטים לדורותיהם.

למרבה הצער, לא ניתן לבטל את אונר"א, היות שזו פועלת תחת המנדט של האו"ם. אך 97 אחוזים מתקציבה של אונר"א, שגם כך עומד על 1.2 מיליארד דולר, מגיע ממדינות תורמות, וכל אחת מהן יכולה ליזום הטלת וטו על מדיניותה של אונר"א שאינה תומכת באני מאמין של האו"ם שלפיו "השלום מתחיל פה".

המרכז לחקר מדיניות המזרח התיכון מפיק סרטונים המשקפים את אופן ההסתה במוסדות החינוך של אונר"א. בכוונת המרכז להעביר תקצירים לחברי סגל של הקונגרס האמריקני, הפרלמנטים של האיחוד האירופי, קנדה, בריטניה, אוסטרליה וסקנדינביה, עם בקשה מהמדינות התורמות להתנות כל סיוע נוסף לאונר"א בשינוי מדיניותה של הסוכנות, על ידי השמטה מספרי הלימוד שלה כל אזכור ל"זכות השיבה" הלא ריאלית, וכן ההסתה לרצח ושנאת יהודים.

באחד הסרטונים שיוקרנו בפני הפרלמנטים, צולמו תלמידים ממוסדות החינוך של אונר"א בירושלים ואזורי הרשות הפלסטינית, המדברים בגלוי כיצד ה"חינוך" שהם מקבלים במוסדות החינוך שלהם נותן להם השראה ומוטיבציה לרצוח יהודים. הסרטון האחרון של המרכז שיצא ביוני 2016, "הדרך לטרור של אונר"א: הסתה בכיתות הלימוד הפלסטיניות", מראה את החינוך למלחמה שמקבלים התלמידים הפלסטיניים. כמו כן יוכן מדריך מפורט עבור גופי חקיקה ופקידי ממשל של מדינות תורמות, שבו יפורט התוכן של ספרי הלימוד החדשים של הרש"פ המשמשים בבתי הספר של אונר"א.

כעת, כשהמו"מ המדיני בין ישראל לרש"פ נמצא במבוי סתום, יכולות המדינות התורמות לתמרץ למציאת פתרון למצוקתם ההומניטרית של הפליטים. במקום להרעיף כספים על אונר"א, הן יכולות לקדם מדיניות לשיפור רמת החיים של תושבי מחנות הפליטים ולהציע תוכנית מציאותית והומנית שתהווה אלטרנטיבה להנצחת מעמד הפליטות הקיים, המקדש ומנציח את המנטרה של "זכות השיבה" שבה מטמטמים מוסדות החינוך של אונר"א את מוחותיהם של חצי מיליון תלמידיה מזה 67 שנים!

המדינות התורמות יכולות להתייחס ל-6 אתגרי מדיניות העשויים להוביל את אונר"א לרפורמה משמעותית במדיניותה:

 

*  לדרוש ביקורת חשבונאית לכספי תרומות המוזרמות לאונר"א. השקיפות תביא לדיווחים מתועדים על בזבוז מקורות, כפילות שירותים וזרימה בלתי רצויה של מזומנים לארגוני טרור בעזה שהשתלטו על פעילויות אונר"א שם ב-18 שנים האחרונות
*  לדרוש מאונר"א לעמוד בסטנדרטים של UNHCR – הנציבות העליונה של האומות המאוחדות לפליטים, ולקדם את יישובם מחדש של פליטים ערביים לאחר שהות של 67 שנים במחנות פליטים של אונר"א. עד עכשיו מדיניותה של אונר"א הייתה שיישובם מחדש של הפליטים עומד בניגוד לעידודם לממש את "זכות השיבה" לכפריהם הערביים מלפני 1948 שכבר אין להם זכר במדינת ישראל ורק מנציח את מצוקתם.

* לבטל את תוכנית הלימודים החדשה של אונר"א הכוללת תכנים של ג'יהאד, שהידים ומימוש בכוח מזויין של "זכות השיבה".

* להפסיק לאלתר את כל האימונים הצבאיים המתקיימים בשטח כל בתי הספר של האונר"א. האם כסוכנות של האו"ם, לא חלה על אונר"א המחויבות לעקרונות האו"ם ל"חינוך לשלום"?

* לעמוד על כך שאונר"א תפטר עובדים החברים בארגון חמאס, בהתאם לחוקי מדינות במערב האוסרים על סיוע לסוכנויות שמעסיקות חברים בארגוני טרור.

* לאחרונה אונר"א מעסיקה כ"שגריר נוער" את הזמר הפלסטיני מוחמד אסאף, שכל שיריו  הם דברי הלל לשהידים והסתה לרצח יהודים. הזמר המסית, שמוצאו מעזה, מקבל כרטיס פתוח לנסוע ברחבי העולם כזמר הפוסטר של מחנות הפליטים של אונר"א, כשהוא זורע שנאה והסתה נגד ישראל. כאן המקום לבקש מן המדינות התורמותשאונר"א תבטל את החוזה שלה עמו.

 

* דוד בדין הוא מנהל סוכנות ידיעות "מקור ישראלי", יו"ר המרכז לחקר מדיניות במזה"ת" וכתב "פילדלפיה בוליטין" בישראלhttp://maraah-magazine.co.il/13762 
 

Israel Resource News Agency  /  CENTER FOR NEAR EAST POLICY RESEARCH Ltd
POB 71098, Beit Agron International Press Center, 37 Hillel Street, Jerusalem 94581 Israel
Tel. (+972-2) 623 6368 or cell phone (+972-54) 722-2661
IsraelNewsInvestigations@gmail.com

© All rights reserved

בניית אתרים | עיצוב אתרים | קידום אתרים | כרטיס פייסבוק עסקי סטודיו רותם-בר: rotembarstudio.com