דף הבית >> נושאים לתחקיר >> אונר"א >> ישראל בעקיפין מספקת מלט לחמאס
דוד בדין פובליציסט    
 
ישראל בעקיפין מספקת מלט לחמאס
תאריך:  02/04/2017
 
העברת סחורה לעזה [צילום: עבד ראחים חאטיב/פלאש 90]

האיגוד המנהלי של אונרא נפל לידי החמאס בבחירות האיגוד ב-1999, ובכל מערכת בחירות מאז החמאס מבסס את שלטונו על הארגון. כך נוצר מצב שלמעשה החמאס שולט בכספים ובאספקה של אונרא בעזה. כך, באופן עקיף, ישראל מספקת לחמאס מלט לאחר שכבר השתמש במלט לבניית מנהרות טרור שמהן פלשו לישראל והרגו ישראלים

 
 
 
▪  ▪  ▪
מאז מבצע צוק איתן, ישראלים רבים הביאו דאגה מחפירת מנהרות טרור ונוכחות צבאית מוגברת של החמאס ברצועת עזה, שמהוות איום על תושבי עוטף עזה. לאחרונה נראה שחששותיהם אוששו, כאשר אונרא - ארגון "סיוע" של האו"ם הנמצאת בשליטה של החמאס - נמצאת בשליטה מלאה על המלט הנכנסת לרצועה. 

לאחר הפסקת האש בין ישראל לחמאס בסיום המבצע ב-2014, ישראל דרשה מנגנון פיקוח נוקשה על חומרי הבנייה המועברים לתוך רצועת עזה, על-מנת לוודא שחומרים אלו לא ישמשו לטרור. אך נראה שישראל לעת עתה מסתפקת בכך שאונרא תשלוט באספקת המלט המועברת לרצועה. דובר המתאם המיוחד של האו"ם לתהליך השלום במזרח התיכון מוראד בארקי אישר שהמלט עובר דרך אונרא לרצועת עזה. המלט בדרך כלל מועבר במשאיות מסומנות של אונרא. 

ראוי להתייחס גם לכך שבתי הספר של אונרא משמשות גם כמחנות אימונים לפעולות איבה נגד ישראל. מעל 50,000 ילדים פלשתינים מתאמנים במחנות האימונים של החמאס בבתי הספר של אונרא. אונרא אימצה את מערכות הלימודים של הרש"פ, המשווה יהודים לנחשים וזאבים ומעודדת את "זכות השיבה" במאבק מזוין לכל הכפרים והערים משנת 1948. מוקדם יותר החודש, 'המרכז לחקר מדיניות המזה"ת' הוציא סרט דוקומנטרי המתעד את ההסתה והאימונים בשיתוף עם בתי הספר של אונרא 1. המכון גם דיווח על פעילותה של 'אל קוטלא אל-איסלאמיה' - זרוע רשמית של החמאס - בבתי ספר של אונרא ברצועת עזה 2

האיגוד המנהלי של אונרא נפל לידי החמאס בבחירות האיגוד ב-1999, ובכל מערכת בחירות מאז החמאס מבסס את שלטונו על הארגון. כך נוצר מצב שלמעשה החמאס שולט בכספים ובאספקה של אונרא בעזה 3. כך, באופן עקיף, ישראל מספקת לחמאס מלט לאחר שכבר השתמש במלט לבניית מנהרות טרור שמהן פלשו לישראל והרגו ישראלים. 

גורם במתפ"ש (מתאם פעולות הממשלה בשטחים) הגיבה למורכבות המצב: "עד כה שופצו למעלה מ-100 אלף בתים, נבנו אלפים ונבנו מאות פרויקטים בינלאומיים לטובת האוכלוסייה (בעזה)". היא ציינה גם את ניסיונות כוחות הביטחון לשמור על האינטרסים הביטחוניים של ישראל לצד ניסיון שיקום הרצועה, בכך שהודיעה שחומרי בנייה מועברים לרצועה " בפיקוח נרחב של האו"ם ולאחר בדיקות של גורמי הביטחון בישראל". 

אך גורמים מודיעיניים חושפים שכ-80% מהמלט המועבר לרצועה מגיע אל החמאס. חברת הכנסת ד"ר ענת ברקו מהליכוד המתמחה בחקר הטרור הגיבה: "ברור לכולם שהמלט בחלקו  משמש את תעשיית המנהרות ומשמש לשיקום חמאס ולא לשיקום עזה. אונר״א היא גוף שהקים האו״ם ואכן נשלט על-ידי חמאס ואף ממתקניו ירו על אזרחי ישראל במהלך מבצע צוק איתן. עם זאת אנו עושים מאמץ להפריד בין צרכי האוכלוסייה בעזה לבין ארגון החמאס השולט בעזה, כך שמעניקים סיוע הומניטרי לתושבים, שבחלקו, לצערי, משמש גם את החמאס". 

חבר הכנסת חיים ילין מ'יש עתיד' אישר: "המלט עובר בפיקוח ישראלי לרצועה לצורך פרויקטים  של אונרא ולשיקום יחידות דיור שניזוקו." הוא הוסיף: "מרבית החומר עובר דרך כרם שלום. אך עקב מחסור במלט ברצועה, חומרי המלט נמכרים במחירים גבוהים ברצועה לאנשים עמידים, וחלקו גם מועבר לשימוש החמאס ששולט בעזה, ושבין היתר משתמש בו לבניית המנהרות".

http://www.news1.co.il/Archive/003-D-119140-00.html

         
דוד בדין, עמרם שרבי
 

Israel Resource News Agency  /  CENTER FOR NEAR EAST POLICY RESEARCH Ltd
POB 71098, Beit Agron International Press Center, 37 Hillel Street, Jerusalem 94581 Israel
Tel. (+972-2) 623 6368 or cell phone (+972-54) 722-2661
IsraelNewsInvestigations@gmail.com

© All rights reserved

בניית אתרים | עיצוב אתרים | קידום אתרים | כרטיס פייסבוק עסקי סטודיו רותם-בר: rotembarstudio.com