דף הבית >> נושאים לתחקיר >> אונר"א >> חדשות פוליטי-מדיני הגיע הזמן שגם בכירי צה"ל יבינו: אונר"א אינה הפתרון - היא הבעיה
 

הגיע הזמן שגם בכירי צה"ל יבינו: אונר"א אינה הפתרון - היא הבעיה

 

הרבה קצינים בקריה מזיעים מאז שממשל טראמפ הודיע על כוונתו לשים סוף לאבסורד שנקרא "הפליטים הפלשתינים" • אונר"א יודעת שברגע שהשקר ייחשף תאבד זכות הקיום שלה, ולכן היא פועלת להנציח את הבעיה • למזלה, בישראל יש מי שמגנים עליה מתוך קוצר ראות • פרשנות

פורסם ב:  עודכן ב: 
99
 
 
 
 
 
 
 
 • מטה אונר"א ברצועת עזה // צילום: רויטרס
  מטה אונר"א ברצועת עזה // צילום: רויטרס
 • קשיש בעזה מול מתקן אונר"א // צילום: איי.אף.פי
  קשיש בעזה מול מתקן אונר"א // צילום: איי.אף.פי
 • משרדי אונר"א בעמאן // צילום ארכיון: אי.פי
  משרדי אונר"א בעמאן // צילום ארכיון: אי.פי
 • מטה אונר"א ברצועת עזה // צילום: רויטרס
  מטה אונר"א ברצועת עזה // צילום: רויטרס
 • קשיש בעזה מול מתקן אונר"א // צילום: איי.אף.פי
  קשיש בעזה מול מתקן אונר"א // צילום: איי.אף.פי
יש לא מעט לובשי מדים בקריה שמזיעים מאוד בימים אלה, ולא בגלל החום של אוגוסט, אלא בשל הפרסומים על תוכנית ממשל טראמפ לפתרון בעיית אונר"א.
זאת לא שגיאת קולמוס - אונר"א היא הבעיה, לא הפתרון לסוגיית הפליטים. יש גורמים, דווקא בישראל, שתמיד אומרים שהם בעד פתרון הבעיה שנמשכת כבר קרוב ל־70 שנה, אך איכשהו זה אף פעם לא העיתוי הנכון.
 
סוכנות האו"ם שהוקמה לטיפול בלעדי בפליטים פלשתינים, בניגוד לכל פליט אחר בעולם, עושה כל שביכולתה על מנת להנציח את בעיית הפליטים במקום לפתור אותה. היא מחנכת לשנאה ולהסתה במקום לשלום ולדו־קיום ומשתפת פעולה עם ארגוני טרור במקום להיאבק בהם. במשך שנים אני פועל לסגירת אונר"א, ואני שמח לראות שכעת מבינים זאת גם בוושינגטון, ואני מקווה שגם בקריה בתל אביב.
הדיווחים לגבי תוכנית ממשל טראמפ מראים כי הוא נחוש לפתור את הבעיה הזאת ומתכוון לנקוט את הצעדים הנדרשים לכך, ובהם ביטול היכולת להעביר את מעמד הפליט בירושה, דבר שהוא ייחודי אך ורק לפליטים פלשתינים, ולהכרה ב־500 אלף פליטים פלשתינים בלבד במקום 5.6 מיליון שעליהם אונר"א מדווחת, מספר שגם הוא מוטל בספק.
בעוד שהאינטרס הישראלי ארוך הטווח מחייב את סגירתה של אונר"א, מערכת הביטחון משמשת בפועל פרקליט של אותה סוכנות במסדרונות השלטון של ישראל. עוד לא חלפו 24 שעות מהדיווחים על תוכנית טראמפ, וכבר החל מסע ההפחדה המוכר כאילו הפסקת פעילות הארגון בגדה ובעזה תטיל על כתפי מדינת ישראל את האחריות לפעולות החינוך, הבריאות והרווחה, שלהן הוא אחראי כיום. אמנם בטווח הקצר ייתכנו קשיים, אך הראייה לטווח הארוך מחייבת ביצוע צעדים אלה, ואסור לתת לראייה הטקטית להנציח בעיה אסטרטגית.
 
את האחריות לפליטים הפלשתינים ואת התקציבים ניתן להעביר לסוכנות האו"ם לפליטים, UNHCR, פועלת (בניגוד לאונר"א) לפתרון בעיית הפליטים במקום להנצחתה, או לסוכנויות או"ם אחרות שכבר פועלות בשטח כמו UNDP (סוכנות הפיתוח של האו"ם). בגדה העיוות גדול עוד יותר, שכן אחת הדרכים לחזק שם את הרשות הפלשתינית היא להעביר את הסמכויות והתקציבים ישירות אליה, במקום לאונר"א שמשתפת פעולה עם חמאס, הפועל נגד הרשות.
התוכנית האמריקנית מראה שדווקא מוושינגטון רואים לפעמים את המצב בצורה ברורה יותר מאשר ממגדל הקריה. על ישראל לאמץ תוכנית זאת בשתי ידיים, מכיוון שרק כך ניתן יהיה להביא קץ לסוגיית הפליטים ואולי אף לקרב את הפתרון לסכסוך הישראלי־פלשתיני.
הכותב הוא ראש מכון אבא אבן לדיפלומטיה בין־לאומית במרכז הבינתחומי הרצליה, ולשעבר שגריר ישראל באו"ם ומנכ"ל משרד החוץ.


 
 

Israel Resource News Agency  /  CENTER FOR NEAR EAST POLICY RESEARCH Ltd
POB 71098, Beit Agron International Press Center, 37 Hillel Street, Jerusalem 94581 Israel
Tel. (+972-2) 623 6368 or cell phone (+972-54) 722-2661
IsraelNewsInvestigations@gmail.com

© All rights reserved

בניית אתרים | עיצוב אתרים | קידום אתרים | כרטיס פייסבוק עסקי סטודיו רותם-בר: rotembarstudio.com