דף הבית >> נושאים לתחקיר >> נושאים נוספים >> התחקיר שחשף את האמת
נושאים נוספים
רה"מ, האם תדרוש ביטול קרן הפיצוי למחבלים?
חמאס בע"מ - תעשיית הכסף שמאחורי הטרור
התחקיר שחשף את האמת
"הצדק" שלו - ההרס שלנו
תקדים עמוס קינן: סירוב פקודה להריסת בתים
לא עניינם הפרטי של המתנחלים
ברית לא קדושה
כיצד התחילה השמועה על "הרעב בעזה"?
שאלות לדוברי השרים שלא זכו למענה
שליח עם רקורד מפוקפק
שהידה אמריקאית
"ההסברה - קרב בו ננצח בנקודות"
אין שום התחייבות מארה"ב
יוזמה ערבית לשלום: הכל מבוסס על "זכות השיבה"
קרי שב לישראל עם תגבורת יהודית
התחקיר שחשף את האמת
יעל קיני
  הודות לתחקיר 'מקור ראשון' שעסק בארגון ISM, נדחתה תביעת הוריה של רייצ'ל קורי, שנהרגה מפגיעת דחפור ברצועת עזה, נגד משרד הביטחון                                                                
                                                               העיתונאי דוד בדין:
"הסיפור של קורי נמשך שנים, כמו הסיפור של מוחמד א-דורה. התפקיד שלי כעיתונאי היה כפול - להוציא תחקירים על מטרותיו של ISM, ולחשוף את מעורבותו בפעילות חבלנית"
  בית המשפט קיבל את טענות פרקליטות מחוז תל אביב (אזרחי), אשר ייצגה את משרד הביטחון בתביעה שהגישה משפחת קורי נגד צה"ל ומערכת הביטחון בעקבות מות בתם, רייצ'ל קורי, בדריסת דחפור צה"ל בשנת 2003 ברצועת עזה. עו"ד אירית קלמן-ברום וניר גנצ'רסקי הצליחו להוכיח במשפט כי לנהג הדחפור ולמפקדו היה שדה ראייה מוגבל ביותר, כך שלא הייתה להם שום אפשרות להבחין בקורי, שהתכופפה מאחורי תלולית עפר. "אני קובע באופן חד-משמעי כי אין שחר לטענת התובעים על כך שהדחפור פגע במנוחה במתכוון. מדובר בתאונה מצערת מאוד ולא במעשה מכוון", קבע השופט עודד גרשון בפסק הדין.

התקרית אירעה לאחר שקורי וחבריה מארגון ISM (התנועה לסולידריות בינלאומית) נכנסו לאזור לחימה שהוגדר שטח צבאי סגור, התנגדו לניסיונות החיילים להוציאם וניסו למנוע בגופם מדחפורי צה"ל לפעול לחשיפת מנהרות חבלה. בסיכום פסק הדין קבע השופט כי "מות המנוחה נגרם בשל תאונה שהמנוחה הביאה על עצמה, למרות כל ניסיונות כוח צה"ל להרחיק אותה ואת חבריה מן המקום". עוד כתב השופט כי "המנוחה הכניסה את עצמה לסיטואציה מסוכנת. היא עמדה מול דחפור גדול-ממדים במקום שנהג הדחפור לא היה יכול לראותה".

מה שאפשר את פריצת הדרך במשפט היה תחקיר 'מקור ראשון' שערך העיתונאי החוקר דוד בדין. בשיחה עם בדין הוא שחזר את השתלשלות האירועים: "רייצ'ל קורי נהרגה בשעה רבע לשש בערב. התגלגלות האירועים הייתה מהירה, וכבר בשעה שש האירוע הוזכר בחדשות. בשש ורבע צלצלנו לשני חברים שהיו איתה ברצועת עזה. הכרנו אותם כי בדיוק באותה התקופה ערכנו תחקיר על ארגון ISM, והם אמרו לנו שמדובר בתאונה קשה. אני זוכר את המילים שלהם: 'חבל שרייצ'ל לא ראתה את הנהג והוא לא ראה אותה. היא שכבה מאחורי תלולית עפר'.

"אבל בסביבות שבע וחצי בערב קיבלנו מהארגון הודעה לכתבים שכללה תמונה של רייצ'ל, עומדת לאור היום עם מגפון, לכאורה 'רגעים לפני שנהרגה'. בהודעה נכתב שהנהג הישראלי ראה אותה ודרס אותה בכוונה. יחד עם זה הם הוציאו תמונה של הגופה שלה שוכבת על הרצפה. 'רויטרס' פרסמו את התמונות מבלי לדווח שהמקור שלהן הוא ארגון ISM. מיד ראיתי ששתי התמונות שונות לחלוטין. הדחפורים היו אחרים, מצב העננות והשעה המשוערת היו שונים לחלוטין. תמונה אחת הייתה באור מלא והאחרת כמעט בחושך. הבנתי מיד שיש פה בעיה, ופרסמתי על זה תחקיר ב'מקור ראשון'.

"אך למחרת, כותרות העיתונים בכל העולם בישרו כי דחפור צה"ל שעסק בהרס בתים בעזה - למרות שמדובר בטרקטור שחשף שטח של מנהרות ולא עסק בהריסת בתים - דרס את קורי שניסתה למנוע הריסה של בית פלשתיני. כמו-כן, הארגון פרסם עיבוד 'פוטושופ' של קורי ליד הבית שאת הריסתו ניסתה כביכול למנוע. אך החיפזון גרם להם לעבוד בחובבנות: כל מי שהתבונן ראה שבתמונה של רייצ'ל ליד הבית אין לה רגליים. האמת הייתה שהדחפור עסק בכלל בחשיפת מנהרות חבלה.

"בעקבות הכתבה ב'מקור ראשון', העיתון 'ניו-יורק טיימס' פרסם התנצלות ונתן לי קרדיט על התיקון. בנוסף, השגריר האמריקני בישראל דן קרצר התקשר לאחר שהתגלתה הפרשה לצבא ודרש שיעצרו את הנהג. בהמשך התקשר אליי קצין מדובר צה"ל ואמר לי שבזכות הכתבה ב'מקור ראשון' הם לא נכנעו ללחץ של קרצר.

"הסיפור של קורי נמשך שנים, כמו הסיפור של מוחמד א-דורה. התפקיד שלי כעיתונאי היה כפול - להוציא תחקירים על מטרותיו של ISM, ולחשוף את מעורבותו בפעילות חבלנית. הפרסומים גרמו להם לשנות את הכיתוב באתר שלהם, שקרא למאבק מזוין נגד מדינת ישראל. יחד עם המרכז לחקר מודיעין וטרור בהרצליה פרסמנו תחקיר מקיף על הארגון, והבאנו לבית המשפט הוכחות חותכות שמדובר בארגון טרור לכל דבר. בנוסף נעזרנו בידידים מארה"ב להסברה בתקשורת ובקונגרס, וגרמנו למסמוס עצומה של כחמישים חברי קונגרס שתמכו במאבק של המשפחה שלה".

מה אתה יכול לספר לנו על הארגון?

"מדובר בנושא רחב ומורכב. על קצה המזלג אציין כי במאי 2003 אנשי הארגון היו מעורבים בפיצוץ במועדון 'מייק'ס פלייס', ושנתגלו מקרים שבהם מחבלים נעזרו בהמלצות הארגון בבחירת יעדים לפיגועים בישראל. אגב, עד היום הם עומדים מאחורי חלק מההפגנות של האנרכיסטים נגד חיילי צה"ל, ומעודדים שימוש בנשק קר. הארגון התחיל לפעול לאחר שיאסר ערפאת תרם מיליון דולר לשני פעילים שגייסו תומכים מחו"ל למאבק הפלשתיני".

כאמור, פסק הדין פטר את מדינת ישראל מאחריות. בנוסף, בית המשפט קיבל את הטענה שהתאונה אירעה בזמן "פעולה מלחמתית", שבה למדינה יש פטור מאחריות נזיקית על-פי חוק. התאונה אירעה בציר 'פילדלפי' בשיאו של העימות המזוין בין ישראל לארגוני הטרור הפלשתינים, כאשר דחפורים של צה"ל פעלו כדי למנוע הטמנה של מטעני נפץ על הציר, ועל כן פעילות הדחפור מוגדרת כפעילות שנועדה להציל חיים.

 
 

Israel Resource News Agency  /  CENTER FOR NEAR EAST POLICY RESEARCH Ltd
POB 71098, Beit Agron International Press Center, 37 Hillel Street, Jerusalem 94581 Israel
Tel. (+972-2) 623 6368 or cell phone (+972-54) 722-2661
IsraelNewsInvestigations@gmail.com

© All rights reserved

בניית אתרים | עיצוב אתרים | קידום אתרים | כרטיס פייסבוק עסקי סטודיו רותם-בר: rotembarstudio.com