דף הבית >> נושאים לתחקיר >> אונר"א >> השקר נחשף: 80% מבתי הספר במזרח ירושלים פועלים ללא פיקוח ישראלי
 

השקר נחשף: 80% מבתי הספר במזרח ירושלים פועלים ללא פיקוח ישראלי

היום התקיים דיון בוועדת החינוך של הכנסת על "תוכניות הלימודים לבתי הספר במזרח ירושלים".

ועדת החינוך קיימה הבוקר דיון בנושא הפיקוח על מערכת החינוך במזרח ירושלים בעקבות הפרסומים כי רוצחו של הצעיר אליהו קיי ז"ל לימד בבית ספר במזרח ירושלים. בדיון עלה כי במערכת החינוך במזרח ירושלים לומדים כ-113,000 תלמידים (חינוך רשמי וחינוך מוכר שאינו רשמי וגם תלמידים בחינוך הפרטי שאינם בפיקוח משרד החינוך) ב-197 בתי ספר ו-732 גני ילדים. לדברי מאיר שמעוני, מנהל מחוז ירושלים, מערכת החינוך במזרח ירושלים גדולה ומורכבת מאוד. "את התשתיות הארגוניות והפדגוגיות שלה בנינו רק בשלוש – ארבע השנים האחרונות בצורה ממוסדת ואנחנו עדיין בשלביה הראשונים, זאת בהתאם להחלטת ממשלה מס' 3790". שמעוני הסביר כי 52% מהתלמידים לומדים במוסדות חינוך רשמיים ו-48% במוסדות חינוך של המוכר שאינו רשמי, וכי יש מעבר של תלמידים מהמוכר שאינו רשמי למוסדות החינוך הרשמיים. כ- 80% מהתלמידים לומדים את תוכנית הלימוד הפלסטינית, אך קיימת עלייה במספר התלמידים שניגשים לבגרות ישראלית (15% ממוסדות החינוך מלמדים לבגרות ישראלית).

בדיון נכח מנכ"ל מרכז בדין לחקר המזרח התיכון וד בדין ששאל את נציגי משרד החינוך האם יש פיקוח על תוכניות הלימוד של אונר"א במזרח ירושלים ונענה בשתיקה צורמת – "השקר נחשף, בניגוד לדברי נציג אונר"א בקונגרס האמריקאי לפני כחודש, אין פיקוח ישראלי על הנעשה במרבית מערכת החינוך במזרח ירושלים", מדגיש בדין ומוסיף שגם נציגי מרכז בדין בשוויץ, בריטניה וארה"ב שמעו מנציגי אונר"א שיש לכאורה פיקוח ישראלי על התכנים, מה שכאמור מתגלה כשקר.

צילום: אודי כהן-מרכז בדין.

בדין מדגיש שנציג אונר"א סירב להגיע לוועדה – "אין לי ספק שהם סירבו כי הם יודעים שהם ייצאו שקרנים וחוצפנים".

בדין הוסיף שלא פחות חמור בעיניו העובדה שנציג המשרד לביטחון פנים לא הגיע לדיון – "שמשרד החינוך לא מפקח הנוכחות של משרד הביטחון פנים חשובה מתמיד, ההסתה משתוללת בחסות משרדי הממשלה זה בלתי נתפס."

בדין קיבל את בקשת יו"ר הוועדה ח"כ שרן השכל להקים צוות שיחקור את ספרי אונר"א במזרח ירושלים וסיכם: "עצם קיום הוועדה הוא הישג, חיכיתי שידברו על זה מעל 20 שנה, נמשיך לעקוב ולדאוג ככל יכולתנו שספרי ההסתה יצאו מתוכנית הלימודים המזרח ירושלמית".

עו"ד לירון ספרד, יועץ משפטי של מחוז ירושלים במשרד החינוך ציין כי המורה המחבל רוצחו של קיי ז"ל היה מורה במוסד חינוך מוכר שאינו רשמי וכי לגבי כל מורה נבדק הרישום הפלילי שלו אך לא נבדק עברו הביטחוני. "הבדיקות שלנו לא עוברות דרך השב"כ. אין לנו הסמכה חוקית לכך. המורה שרצח לא היה בעל עבר פלילי". לגבי מוסדות חינוך אמר עו"ד ספרד: "כל בקשה לרישיון להקמת מוסד חינוך נבדקת במשרד החינוך, כשיש מידע שלילי על גוף הוא מטופל בצינורות המקובלים". לגבי הפסקת עבודה של מורים הסביר עו"ד ספרד כי נשללו רישיונות העסקה במערכת החינוך הלא רשמית למי שהיתה לו השפעה שלילית על תלמידים. "למשרד החינוך יש את הכלים המנהליים להפסיק עבודה או לפטר אנשים שיש לגביהם מידע פלילי או מידע בטחוני אחר".

צילום: נועם מושקוביץ – דוברות הכנסת.

ציון רגב, מנהל תוכנית החומש בעיריית ירושלים הוסיף כי במסגרת תוכנית החומש נפתחו למעלה מ-13 בתי ספר חדשים וכולם בתוכנית הלימודים הישראלית, מתוכם חמישה בתי ספר שנבנו בבניה חדשה. "כל בתי הספר האלה מתמלאים ויש לנו אפילו אובר-בוקינג. יש לנו בתי ספר למדעים, לאמנויות וגם לשפות במזרח ירושלים, באופן שיתאפשר לתלמידים להגיע לאקדמיה", אמר קורן.

לדברי ח"כ משה טור פז, שכיהן כראש מנהל חינוך ירושלים, יש במזרח ירושלים כ-20,000 תלמידים בחינוך הפרטי שאינו מפוקח על ידי משרד החינוך בכלל. "ועדת החינוך צריכה להילחם בחינוך הפרטי ולקדם את החינוך הרשמי במזרח ירושלים. במזרח ירושלים לבדה צריך יותר מ1000 כיתות נוספות. אנחנו צריכים לעודד ולחזק את הגדלת המשילות במזרח ירושלים".

ח"כ יוסי שיין: "המציאות תמיד טופחת על פני האידיאולוגים הקיצוניים שאין להם מושג מה קורה בשטח. יש צמא גדול בקרב מרבית ערביי מזרח ירושלים להיכנס למערכות. אנחנו השליטים הריבוניים במזרח ירושלים ויש לנו אחריות לאומית שתהיה אינטגרציה ברמת הכי גבוהה עם פיקוח הדוק".

ח"כ אימאן ח'טיב יאסין: "בשבילי אלקודס תמיד תהיה ערבית וזאת המציאות שיש בה הכרה מדינית ואין פתרון. אני מקווה שיהיה שלום ויהיו שתי מדינות וירושלים תהיה שייכת לאיפה שהיא שייכת. במזרח ירושלים יש זכות בסיסית להגדרה עצמית, שהיא זכות בסיסית לאדם. חשוב לבחון את הסוגיה של החינוך במזרח ירושלים ממקום של חינוך נטו – מי שרוצה להיות במערכת החיוך הישראלית אז אהלן וסהלן".

ח"כ אורית סטרוק אמרה: "אני חושבת שהדיון הזה הוא רק פתיח לסדרה של דיונים . לא יכול להיות שרשות שהיא אויבת שלנו תחנך ילדים במדינת ישראל – לא בירושלים, לא בנגב, לא במישרין ולא בעקיפין. צריך לבדוק גם את נושא החינוך הבלתי פורמלי – בשעות אחר הצהריים עם התלמידים עם עמותות ששוטפות אותם בשטיפת מוח אנטי ישראלית פלסטינית". היא סיפרה שבסיור שקיימה בנגב עם ועדת הפנים נאמר כי יש מורים בדואים שלומדים באוניברסיטת ביר זית, חוזרים עם מטען עוין ומלמדים את הילדים הבדואים בנגב. "אסור לנו להעלים עין ולדבר רק על חינוך, אלא קודם כל לדבר על כך שמערכת החינוך שתחת פיקוח שלנו מחנכת לשנאת ישראל".

ח"כ איתמר בן גביר אמר כי הוא מודאג מאוד משום ש"לא מדובר בשבעה בתי ספר של אונרא או 20 אלף תלמידים שלומדים בפרטי, אלא הדרג המקצועי של משרד החינוך שאומר בצורה ישירה שמתעסקים רק בפדגוגיה ולא בטרור. בסוף יצאו לנו תלמידים במזרח ירושלים גאונים אבל חלקם ינתבו את זה למקומות של רצח. המחבל הזה יימח שמו וזכרו חינך את תלמידיו להרוג יהודים באשר הם. אני יוצא מכאן בתחושה שאף אחד לא אחראי ואין מי שייתן את התשובות".

ח"כ עופר כסיף אמר כי מזרח ירושלים היא תחת משטר כיבוש כמו כל הגדה המערבית ולכן אינו מכיר בזכות של ישראל לקבוע תכני חינוך שם.

בדיון נמסר כי משרד החינוך מנהל בימים אלה תחקיר בבית הספר ממנו יצא המורה רוצחו של אליהו קיי ז"ל. יו"ר הוועדה ח"כ שרן השכל ביקשה כי מסקנות התחקיר יובאו לעיון ועדת החינוך.

יו"ר הוועדה ח"כ השכל הודיעה כי היא רואה בחומרה את ההיעדרות של נציג של המשרד לביטחון פנים בישיבה וכי היא תקיים מחר ישיבה נוספת אליה יוזמנו רק נציגי המשרד לביטחון פנים על מנת לתת תשובות בעניין אכיפת החוק במזרח ירושלים וכן לתת נתונים לגבי סגירת בתי ספר בלתי חוקיים בשנים האחרונות. "מזרח ירושלים היא תחת ריבונות ישראלית ועל המדינה לתת פתרונות לימודיים לכל התלמידים שם".

 


https://all-world.news/121832/


 
 

Israel Resource News Agency  /  CENTER FOR NEAR EAST POLICY RESEARCH Ltd
POB 71098, Beit Agron International Press Center, 37 Hillel Street, Jerusalem 94581 Israel
Tel. (+972-2) 623 6368 or cell phone (+972-54) 722-2661
IsraelNewsInvestigations@gmail.com

© All rights reserved

בניית אתרים | עיצוב אתרים | קידום אתרים | כרטיס פייסבוק עסקי סטודיו רותם-בר: rotembarstudio.com