דף הבית >> נושאים לתחקיר >> אונר"א >> הבלוף של אונר"א
דוד בדין פובליציסט   
 
הבלוף של אונרא
תאריך:  19/04/2017
 
[צילום: AP]

מה קרה ליוזמת חינוך השואה של אונרא? פקיד בכיר באו"ם המפקח על אונרא הגיב שכלל לא הייתה תוכנית כזו מלכתחילה. במילים אחרות, אונרא גייסה כספים לתוכנית שמעולם לא הייתה קיימת ולא הייתה לה שום כוונה לקיים

 
 
 
▪  ▪  ▪
בחודש פברואר 2011 הוקרן בבית כנסת בשיקגו על-ידי מפיקים של ה'מרכז לחקר מדיניות המזרח התיכון' סרט דוקומנטרי קצר "למען הנכבה" החושף את ההסתה במערכת החינוך של אונרא ברשות הפלשתינית. 

רק שבועות ספורים לאחר מכן שלחה אונרא נואם לאותו בית כנסת על-מנת לגייס כספים לתוכנית חדשה של אונרא בנושא השואה, שאונרא הודיעה שהיא עומדת ליישם. 

הידיעה על תוכנית לימודים של אונרא בנושא השואה נראתה מוזרה למדי לעיתונאים ערבים ויהודים שסקרו את אונרא במשך שנים רבות, מכיוון שמעולם לא שמעו על דבר כזה באונרא. עם זאת, ככל שהתפשטה הידיעה על היוזמה, אונרא זכתה לשבחים על שאיפתה לרענן את הנוער הערבי לשואה מקבוצות יהודיות אמריקניות ואפילו המודיעין הישראלי. 

נציג אונרא סייר בארצות הברית וגייס סכום לא מוגדר בשביל יוזמת חינוך השואה של אונרא. עם זאת, כפי שדווח באותו זמן, הייתה התנגדות ערבית פלשתינית רחבה ליוזמת החינוך של אונרא בקהילות אונרא, והתוכנית מעולם לא התגשמה. 

אך הכספים שגויסו נשארו בידי אונרא והוקצו למשרד החינוך של אונרא, הפועל בשיתוף פעולה עם הרשות הפלשתינית על-מנת לספק את ספרי הלימוד של הרש"פ לבתי הספר של אונרא והרש"פ. 

מומחים ערבים ויהודים של המרכז לחקר מדיניות המזרח התיכון סקרו את כל ספרי הלימוד של הרשות הפלשתינית בשימוש אונרא והגיעו למסקנה כי מערכת החינוך של אונרא והרש"פ מבוססות על הסתה של 492,000 תלמידים הלומדים בבתי הספר של אונרא ביהודה, שומרון, עזה וירושלים למלחמה. 

מה קרה ליוזמת חינוך השואה של אונרא? פקיד בכיר באו"ם המפקח על אונרא הגיב שכלל לא הייתה תוכנית כזו מלכתחילה. 

במילים אחרות, אונרא גייסה כספים לתוכנית שמעולם לא הייתה קיימת ולא הייתה לה שום כוונה לקיים. אך אונרא השתמשה בשקר זה על-מנת לשפר את תדמיתה בקרב הקהילה היהודית בארה"ב ובישראל. 

בין השנים 2011 ל-2016 שלח המרכז לחקר מדיניות המזרח התיכון מומחים לתדרך בכל שנה עובדים ואנשי קונגרס בארה"ב על תוכנית החינוך למלחמה של אונרא. 

מאחר שארה"ב תורמת 400 מיליון דולר מתקציב אונרא העומד על 1.2 מיליארד דולר, אונרא לא הייתה מרוצה מתדרוכים אלו ושלחו נציג לכל אחד מהתדרוכים, על-מנת להצהיר בלהט שאונרא אינה מחנכת למלחמה בבתי הספר שלה, וכי אונרא אינה מסיתה. 

ממשל אובמה הכחיש את עצם קיומה של הסתה בבתי הספר של הרש"פ/ אונרא. 

אונרא כיום מבינה שעליה לשנות כיוון בנושא לאחר הכרזת הנשיא טראמפ בשלב מאוד מוקדם של ממשלו החדש כי לא יסבול את ספרי הלימוד הפלשתינים המקדמים הסתה למלחמה. 

מחשש שהממשל האמריקני החדש יקצץ את תרומת ארה"ב לאונרא, אונרא שינתה פתאום את המסר שהיא משדרת, ושולחת כעת מסרים שיצרה תוכנית לימודים המחנכת לשלום על-מנת לחסל את ההסתה שאונרא כבר שנים אמרה שלא נמצאת בתוכניות הלימוד שלה. 

אונרא טרחה להפיץ את השינויים המדויקים שבכוונתה ליישם כדי לשנות את תוכנית הלימודים. הרש"פ התנגדה לכל שינוי שאונרא מציעה, שתהווה הפרת החוזה בין אונרא לרש"פ המכתיבה כי רק הרש"פ יכולה לספק תוכניות וספרי לימוד לבתי הספר של אונרא. 

אז לא תהיה תוכנית אונרא/ רש"פ לחינוך לשלום. 

אך בכל זאת, התקשורת הבינלאומית והישראלית מדווחות היום כי אונרא עומדת ליישם תוכנית לימודים לחינוך לשלום. 

שום דבר לא יכול להיות רחוק יותר מן האמת. 

כמו בסיפורה של יוזמת חינוך השואה של אונרא שמעולם לא הייתה קיימת, אונרא מפיצה את הסיפור של תוכנית לימודים לחינוך לשלום - ללא שום ביסוס במציאות.

http://www.news1.co.il/Archive/003-D-119441-00.html

 

Israel Resource News Agency  /  CENTER FOR NEAR EAST POLICY RESEARCH Ltd
POB 71098, Beit Agron International Press Center, 37 Hillel Street, Jerusalem 94581 Israel
Tel. (+972-2) 623 6368 or cell phone (+972-54) 722-2661
IsraelNewsInvestigations@gmail.com

© All rights reserved

בניית אתרים | עיצוב אתרים | קידום אתרים | כרטיס פייסבוק עסקי סטודיו רותם-בר: rotembarstudio.com