"המשפחה חשה הקלה כי לא נצטרך עוד להיות באותו חדר עם המחבל", כך אמר היום (שני) בנימין הורגן, האלמן של אסתר הורגן ז"ל, בעקבות מאסר העולם שנגזר על המחבל מוחמד כבהא, שרצח אותה בדצמבר 2020 ביער ריחן בשומרון. בראיון לאולפן ynet הוא הוסיף: "בית המשפט הצבאי בסאלם גילה הרבה רגישות בטקסט שהוקרא, ובאמת עלה על הנקודות הכואבות ביותר של המקרה האכזרי הזה".
 מוחמד כבהא
מוחמד כבהא בהקראת גזר הדין. "מקרה המזעזע את הנפש. רוע בלתי נתפש"
(צילום: גיל נחושתן)
 
באוקטובר האחרון הורשע כבהא על פי הודאתו בעבירת "גרימת מוות בכוונה", המקבילה במשפט הצבאי לעבירת רצח, וכן בקשירות קשר לירי לעבר אדם".
מאז הרצח מנסה הורגן להעלות את המודעות לנושא התשלומים של הרשות הפלסטינית למחבלים, והאשים את ראשי הרשות כי "הם אחראים לא פחות מאשר המחבל ברצח של אסתר. הם יוצרים את האווירה ואת התנאים כדי שאנשים שפלים כאלה ייצאו ויבצעו את זממם, ולאחר מכן משלמים להם סכומי עתק. יש בארץ מערכת חוקים שמאפשרת למנוע או לפחות לקזז את התשלומים האלה כדי שזה לא ישתלם לאותם מחבלים, וצריך ליישם אותם ביתר שאת".
כמה קשה היה להיות בתוך אולם בית הדין הצבאי ולשמוע את פרטי הרצח מחדש? "זה כמובן החזיר אותנו אחורה לאותו היום וגרם לנו לחיות מחדש את הסבל הזה שאסתר חוותה. למרות זאת, אני מאוד רוצה לזכור אותה רוקדת על החוף, שמחה ומחייכת. לזכור אותה כאמא וסבתא אוהבת, ולא כקורבן של טרור. אנחנו כמהים להנציח את תורתה ומורשתה, ולנסות לשמור על שמחת החיים שהייתה לה".
אסתר הורגן
"כמהים להנציח את תורשתה ומורשתה". אסתר הורגן ז"ל
 
הורגן, אם לשישה מהיישוב טל מנשה בצפון השומרון, הייתה בת 52 במותה. ב-20 בדצמבר 2020 היא יצאה לריצת בוקר ביער הסמוך לביתה. לפי כתב האישום שהגישה הפרקליטות הצבאית, המחבל בן ה-40 אסף פטריות ביער ריחן, תוך שהוא מתכוון גם לבצע פיגוע ומחכה לקורבן. הוא פגש בהורגן, וכאשר מבטיהם הצטלבו - היא החלה לברוח תוך שהוא דולק בעקבותיה. אחרי כ-15 מטרים השיג אותה. המחבל אחז בידיה תוך שהיא צועקת, השליך אותה לעבר גל אבנים, הרים אבן והכה בראשה עד שגופה הפסיק לזוז וקולה נדם.