דף הבית >> נושאים לתחקיר >> נושאים נוספים >> גילוי:מחקר של יוסי ביילין לטובת האיחוד הארופי
 

גילוי:מחקר של יוסי ביילין לטובת האיחוד הארופי  

 
ערכתי לאחרונה בתאריך 01.02.05 בשעה 01:52 בברכה, פילוביץ שחף
 
Watto
חבר מתאריך 2.6.02
253 הודעות 17:21 22.04.03

גילוי:מחקר של יוסי ביילין לטובת האיחוד הארופי

גילוי: מחקר של יוסי ביילין לטובת האיחוד הארופי
http://rotter.net/cgi-bin/forum/dcboard.cgi?az=read_count&om=5404&forum=gil

המסמך הבא מדהים ף כי הוא מומן ע"י האיחוד האירופי - שנותן את הכסף למימון המכון של יוסי ביילין על צוות החוקרים השמן שלו והמשכורות השמנות שהם "מושכים" ממנו.

המסמך הוא ניתוח של קבוצות בימין הישראלי (מי שתוהה מה רע בכך -
שינסה לדמיין איזו צעקה היתה קמה אם מכון ימני היה מוציא מסמך
דומה על קבוצות שמאל במימון נניח ה- CIA פול וולפוביץ וחבורתו
או ממשלת סרביה והחבר סלובודאן מילושוביץ).

המסמך הוצא ע"י אתר ארגון קשב , שמגדיר את עצמו ביומרנות
כ"מרכז להגנת המוקרטיה בישראל (עמותה רשומה)".

ואני חשבתי שבתי המשפט, הכנסת השב"כ המשטרה וכו' אחראים להגנה על הדמוקרטיה. לא ידעתי שללא יוסי ביילין הלך על הדמוקרטיה הישראלית.

ואני שואל: האם רק הימין הישראלי מסכן את השלום ?

האם ערבים ישראלים, למשל שיח' ראאד' סלאח וחבורתו מהתנועה האיסלמית, אלו שהרסו את עתיקות הר הבית בעזרת דחפורים ומשאיות ובנו שם מסגד
נוסף, אלו שמנסים כעת לבנות מסגד בנצרת ולהאפיל על כנסיית המולד של ישו, אינם מסכנים את השלום והדמוקרטיה ? הרי שיחח' ראאד סלאח מסוכן
פי 1000 מהליצן הזה, פדרמן או מרזל שרק מדברים - השייח' הזה בן שש
מאות אלף הזונות המסריחות גם עושה ומסית מאות אלפים שהוא מרעיל את
מוחם בתעמולה פונדמנטליסטית שדומה ונלקחה היישר מבית מדרשו של אוסמה בין-לאדן. המעורבות של ערביי ישראל בפיגועים רצחניים יעילים במיוחד הינה תוצאה ישירה של השנאה והארס שמטפטף שיח' ראאד' למוחותיהם בכל הזדמנות. הפיגועים האלו עוד יביאו "נאכבה 2" על ערביי ישראל ביום מן הימים, למשל אם יצליחו במגה-פיגוע רצחני שאחריו הציבור הישראלי ייכנס בהם החמת רצח ויזרוק את כולם לכל הרוחות. זו לא סכנה לשלום ולדמוקרטיה ? אם כן - מדוע אדון ביילין ושות' מ"קשב" לא מציינים את
שמם במסמל שכתבו לאדוניהם באיחוד האירופי ?

עד לאן העיוורון מגיע ? ככה זה כנראה כשאתה מקבל כסף ושבתונים באוקספורד מהאיחוד האירופי.

מעניין אם יממנו שם מחקר על קבוצות פלשתיניות קיצוניות בקרב ערביי ישראל - אלו שעוזרים לעשות פיגועים ואלו שעושים אותם בפועל. מה יש,
הם לא מהווים איום על הדמוקרטיה הישראלית ?! הרי על כל יהודי ששולח
ידו לנשק יש 100 ערבים ישראלים שעוזרים לרצוח מאות ישראלים ומתכננים להרוג את כולם - אם רק יתאפשר הדבר.

אז זה מה שביילין עושה כשהוא לא בכנסת ?" מוציא את דיבת ישראל רעה ?
מתעלם מעוולות הפלשתינים ?

מהכין הם שואבים את החוצפה - אחרי שהובסו וכמעט נכחדו בבחירות
לכנסת בהליך דמוקרטי לחלוטין - להתיימר לדאוג לדמוקרטיה והלגדיר
בפני מדינות עוינות לישראל, למשל צרפת, מטרות ? מהיכן הם לוקחים
את החוצפה לסמן שמות של מנהיגי הימין ומי עושה מה, ממש לסמן אותם כמטרות ? כל קצין מודיעין היה שמח לקבל מסמך כזה.
http://www.a7.org/news.php?id=63472

קשב היא עמותה ציבורית שחוקרת ואוספת מידע על איומים כלפי הדמוקרטיה בישראל, על הסתה ואלימות אידיאולוגית ועל תפקוד התקשורת בישראל
http://keshev.org.il/Site/default.asp

עמותת ידיד
http://www.yedid.org.il/Links.asp

מהו קשב
http://www.keshev.org.il/Site/FullNews.asp?CategoryID=6
קשב - מרכז להגנת הדמוקרטיה בישראל, הוקם לאחר רצח ראש הממשלה יצחק רבין ז"ל על ידי קבוצה של אנשי רוח, משפטנים, אנשי אקדמיה וציבור במטרה להגן ולקדם את ערכי הדמוקרטיה בישראל.

קשב חוקר ואוסף באופן שיטתי מידע על מגמות של דה-לגיטימציה כלפי מוסדות הדמוקרטיה, על גופים המחזיקים באידיאולוגיה ובפרקטיקה אנטי–דמוקרטית, על הסתה ואלימות על רקע אידיאולוגי ועל תפקוד התקשורת בישראל. החומר נאסף ומנותח לשם הכנת תחקירים, דו"חות ודפי מידע.

בראשית 2005 השיק קשב פרוייקט ארוך טווח שכותרתו: "מעקב תקשורת - גם מילים יכולות להרוג". מטרתו של פרויקט זה, המשותף לקשב ולארגון "מפתאח" הפלסטיני, להביא לשינוי דפוסי השיח והסיקור התקשורתי בישראל ובתחומי הרשות הפלסטינית שמבטאים דעות קדומות, הסתה והשמצה, הטיה, דה לגיטימציה ודה הומניזציה כלפי הצד האחר.

זהו ניסיון ראשון לניטור דפוסי הסתה וסיקור פסולים בתקשורת, תוך שיתוף פעולה ישראלי-פלסטיני.

קשב אינו קשור לגוף מפלגתי כלשהו והוא מבסס את פעילותו על תרומות בלבד.

בין הגופים העיקריים התומכים בפעילות קשב הקרן החדשה לישראל והאיחוד האירופי.
דו''ח ראשוני: ''הקרן החדשה לישראל'' - 3.10.2003
http://rotter.net/cgi-bin/forum/dcboard.cgi?az=read_count&om=5570&forum=gil

במה חדש
http://stage.co.il/authors/nedudeikeshev

השידור הפיראטי (1998 - 2001): אפליה בגיבוי ממלכתי
http://www.yosh.ac.il/rafaeli/sci/keshev.htm

הקדמה
מאז התחילה עמותת קשב את פעילותה, בשלהי 1997, היה המאבק בתחנות הרדיו הפיראטיות המפלגתיות אחד ממוקדי פעילותה. בשנת 1998 פורסם דו"ח קשב "הרדיו הפיראטי בישראל - מערכת תקשורת אלטרנטיבית או סכנה לדמוקרטיה?" מאז לא פסק קשב להעלות על סדר היום הציבורי את הבעייתיות שבפעילות תחנות השידור הבלתי חוקיות המזוהות עם מפלגות פוליטיות. קשב שב והעלה בהזדמנויות רבות את ההיבטים החוקיים, המהותיים, והתוכניים הפסולים שבפעילותם ואת הפגיעה בסטנדרטים והנורמות הציבוריות ובעקרון השוויון בפני החוק בגלל אי אכיפה הולמת של החוק כלפיהם.

תדרי רדיו הם משאב ציבורי מוגבל שחלוקתו מחייבת מעורבות ציבורית. בעשור האחרון צמחו בישראל עשרות תחנות רדיו פיראטיות המשדרות לקהל של מאות אלפים. אין מדובר עוד בתופעה שולית או בקוריוז אלא בתת תרבות מתפתחת וגדלה המנוכרת לחלוטין לדמוקרטיה הישראלית ולשלטון החוק. הרשויות הממונות על אכיפת החוק בנושא: משרד התקשורת, הפרקליטות והמשטרה עשו אך מעט לאכיפתו. אכיפה סלקטיבית של החוק על תחנות הרדיו הפיראטיות משקפת נורמות פוליטיות, ציבוריות וחוקיות פסולות ומשחיתות.

התחנות פועלות באופן לא חוקי ביודען את היתרונות הנובעים ממצב זה: הן אינן כפופות לפיקוח ציבורי כלשהו או לכללים מקצועיים ואתיים כלשהם. הן בד"כ לא משלמות מסים ואגרות וגורמות שיבושים למערכות תקשורת ולתחנות רדיו חוקיות. פעילותן העבריינית מרחיבה את מעגל הפרת החוק כאשר תחנות הרדיו האזוריות החוקיות מסרבות אף הן לשלם את האגרות המוטלות עליהן בטענה שאי אכיפת החוק על התחנות הפיראטיות המתחרות בהן עומדת בניגוד לכללי הזיכיון שאותו קיבלו מהרשות השניה לטלוויזיה ולרדיו.

אזלת ידן של רשויות האכיפה במדינה כלפי התחנות הפיראטיות מעודדת גישה סלחנית להפרות חוק אחרות ומהווה פגיעה חמורה בשלטון החוק. יש בה מסר: כפי שניתן להקים תקשורת אלטרנטיבית, ניתן להקים מערכת משפט אלטרנטיבית, מערכת משטרתית אלטרנטיבית, מערכת צבאית אלטרנטיבית, מערכת חינוך אלטרנטיבית וכיוצ"ב. המשך פעולתן של התחנות הללו משדר מסר של חסינות: החוק לא חל עלינו. מקור הסמכות הם הרבנים, ההלכה והפטרונים הפוליטיים. לא החוק. הגיבוי הפוליטי להפרת החוק המתמשכת מדאיג מאד כמגבש סטנדרט חדש ביחסי שלטון-אזרחים. החוק מכופף את הראש מפני הפיראטים.

חופש הדיבור הוא מאבני היסוד של הדמוקרטיה ויש לשמור עליו מכל משמר. לצדו עומדים ערכים נוספים של הכלל, כגון, עצם קיומה של המדינה, אופיה הדמוקרטי, טוהר השיפוט בה ושלום הציבור ובטחונו וערכים של הפרט, כגון כבוד האדם, שמו הטוב, קניינו ופרטיותו. בנצלם לרעה את חופש הדיבור פוגעים השידורים הפיראטיים, לעתים קרובות, בערכים יסודיים של החברה הדמוקרטית ובערכים המגולמים במגילת העצמאות של מדינת ישראל, עקרונות החירות, הצדק, והשלום, שוויון זכויות, חופש דת, מצפון, חינוך ותרבות, והכרה בערך האדם. ארגון קשב בודק את את תכני השידור הפיראטי לא מתוך כוונה לתמוך בהטלת הגבלות על חופש הביטוי במדינת ישראל, אלא בכוונה להצביע על מגמות אנטי-דמוקרטיות עקביות בשידור הפיראטי האידיאולוגי.

תחנות הרדיו "האידיאלוגיות", הן כולן דתיות או חרדיות. תחנות אלה משדרות מסרים המלבים רוח של דה-לגיטימציה כלפי סקטורים שלמים בחברה הישראלית והתקפותיהם על מוסדות הדמוקרטיה ומערכות המימשל, עלולה להיות מסוכנת, בעיקר בקונטקסט של משבר חברתי מהסוג המאפיין כיום את החברה הישראלית. חלק מהטקסטים התוכניים מעוררים גם שאלות משפטיות, בתחומים של הסתה והמרדה, הוצאת לשון הרע ובסעיפי חוק אחרים.

שאלת אכיפת החוק על תחנות הרדיו המפלגתיות הבלתי חוקיות חשובה תמיד, אך בעתות בחירות יש בכך חשיבות מיוחדת. התעלמות המדינה מפעילות התחנות בזמן הבחירות מהווה ביזוי מוחלט של העקרונות הבסיסים ביותר של השוויון בפני החוק. לא רק שהתחנות פועלות מחוץ לחוק ובניגוד לו, אלא שהן משדרות תעמולת בחירות בלתי פוסקת לטובת מועמד אחד או מפלגה אחת, באופן הגורם למועמדים אחרים ולמפלגות אחרות להימצא בעמדת נחיתות בהיותם שומרי חוק. מצב דברים זה משפיע על תוצאות הבחירות ועלול להשפיע בדרך עבריינית על תוצאותיהן.

המאמץ להכשרת הערוצים הפיראטים החרדיים וערוץ 7:
מאז פרסומו של דו"ח קשב בנושא הרדיו הפיראטי באפריל 1998, לא חל שיפור מהותי במדיניות אכיפת החוק כלפי תחנות רדיו לא חוקיות. מנגד, התחזקו מאמצי הפטרונים הפוליטיים של התחנות להכשירן באמצעות חקיקה חפוזה שתשאירן מחוץ למסגרות הפיקוח הרגילות. שיאו של התהליך היה בשלהי כהונתה של ממשלת נתניהו, בהעברת חקיקה המכשירה תחנות לא חוקיות המשדרות בכל הארץ למעלה מחמש שנים וזאת בניגוד לחוות דעת מפורשת של היועץ המשפטי לממשלה. תהליך החקיקה לא הסתיים לפני הבחירות, אך עם כינונה של ממשלת ברק נמשכו המאמצים למצוא פתרון חוקי שיאפשר את שידורי התחנות הפיראטיות.

בשלהי כהונתה של ממשלת נתניהו נעשה מאמץ מרוכז להכשיר את הערוצים הפיראטיים של ש"ס ואת ערוץ 7. בסוף שנת 97, בתקופת כהונתה של ממשלת נתניהו, הוקמה וועדה בראשותו של ד"ר אפרים רוקח הקרויה: "הוועדה להעמקת הערכים היהודיים באמצעות שידורי הרדיו". למעשה, אחת ממשימותיה העיקריות היתה לתת הכשר חוקי לשידורי התחנות הפיראטיות הפוליטיות. לועדה מונו 7 חברים חרדים ודתיים לאומיים, אך אף לא אחד מהם בא מתחום השידור הציבורי: רשות השידור או הרשות השנייה. זאת למרות שבהמלצותיה הגישה הועדה הצעות מרחיקות לכת לגבי שינויים במתכונת הפעילות של שני גופי שידור אלה. עם זאת, בין חברי הועדה ניתן למצוא את הרב יוסף בן פורת מישיבת "אור שמח", המשדר באופן קבוע בערוץ הפיראטי החרדי, רדיו 10.

הועדה התכנסה בחסות סגן שר הבריאות דאז, שלמה בניזרי במשרד הבריאות בירושלים והיתה נתונה בעת דיוניה ללחצים של ש"ס. יו"ר הועדה ד"ר אפרים רוקח אמר לקשב כי סגן השר בניזרי אף ניסה להכניס לועדה עוד שני חברים המזוהים עם ש"ס, ללא כתב מינוי, כדי להשפיע על החלטותיה. לאחר שנה של עבודה הוגשו ההמלצות לראש הממשלה. ההליך התקיים בצורה מוזרה. יו"ר הועדה נקרא במפתיע ללשכת רוה"מ שם חיכו לו אריה דרעי וסגן השר בניזרי ומסמך ההמלצות של הועדה הוגש לנתניהו מבלי שאיש מחבריה חתם עליהן. בעקבות זאת, ב- 2.12.97, כתב אבי בלשטיין, יועץ בכיר לשר הדתות, שכיהן כחבר בועדה, לרה"מ מכתב מחאה חריף: "הופתעתי עד מאד, לשמוע מיו"ר הועדה כי ההמלצות הוגשו לך ע"י גורמים פוליטיים, שחלקם לא היה מעורב כלל בדיוני הועדה. אני תקווה כי עבודת הועדה לא היתה לשווא ואין בכוונתך ליישם רק את ההמלצות המתייחסות לרצונותיהם של הגורמים הפוליטיים". בלשטיין ביקש מרוה"מ לזמן אליו את כל חברי הועדה, אך הוא מעולם לא קיבל תשובה.

ועדת רוקח המליצה על שינויי חקיקה שיאפשרו הקדשת 10% משידורי הרדיו של רשות השידור והרשות השנייה לתוכניות דת. כן המליצה הועדה על הקמת רשות רדיו דתית נפרדת. המלצה נוספת קשורה לתחנות הפיראטיות: "לאשר לעמותות העוסקות בהפצת תורה לשדר בכוחות עצמן, לציבור המזדהה עמהן, בתנאי, שיש להן ציבור מאזינים גדול". משמעות הדבר הכשרת ערוצי ש"ס בהליך מהיר, שעוקף את כל החוקים והתקנות שחלים על גופי השידור החוקיים.

במקביל נעשה מאמץ להכשיר בחקיקה מזורזת גם את ערוץ 7 באמצעות צו צבאי של אלוף פיקוד המרכז. ב 24.3.98 בתשובה לשאילתה של חה"כ נעמי חזן אמר שר המשפטים, צחי הנגבי, כי "מערכת הביטחון פנתה אל היועץ המשפטי לממשלה לבחון אפשרות של הקמת ערוץ רדיו אזורי ביו"ש בדומה לערוצי הרדיו האזוריים במדינת ישראל הפועלים לפי חוק הערוץ השני. מערכת הביטחון אמורה לערוך עבודת מטה לגיבוש הצעה מפורטת להקמת ערוץ אזורי כאמור. בדיון המוקדם אצל היועץ המשפטי הובהר שזיכיון או רישיון להפעלת רדיו אזורי ביו"ש יצטרך בין היתר להינתן בדרך של מכרז".

בתשובה לפנייה של חה"כ איתן כבל בנושא כתב עו"ד נעם סולברג, עוזר בכיר ליועץ המשפטי לממשלה כי "נעשית עבודת מטה להסדרת נושא רדיו אזורי באיו"ש. ההצעה הוכנה במערכת הביטחון, על דעת היועץ המשפטי לממשלה. הוכרה - עקרונית - הצדקה לקיומו של רדיו אזורי באיו"ש. ההליכים להסדרתו נעשים כמובן, כחוק".

במהלך הדיונים לאישור תקציב 1998 סיכם נתניהו עם סיעת מולדת כי יפעל למתן רדיו אזורי ביש"ע תוך 90 יום. גם במהלך דיוני תקציב 1999 התנו חברי כנסת של הימין הלאומי את תמיכתם באישור תקציב המדינה במתן הכשר חוקי לערוץ 7.

בראשית 1999 הוקמה וועדת שרים מיוחדת בראשות יצחק לוי, שר החינוך, דאז. מטרתה המוצהרת של הוועדה היתה למצוא את "הפטנט" להכשרת ערוץ 7. לאחר שהממשלה הגיעה למסקנה כי הכשרת השידורים תוכל להיעשות רק בעזרת הקמת ערוצים יעודיים, הוחלט להעביר תיקון לחוק הרשות השנייה שבמסגרתו יוקמו שלושה ערוצים – אחד מהם יוקצה לערוץ 7, השניים האחרים יוקצו לתנועת ש"ס ולשמאל.

במרץ 1999 הוכנס ביוזמת הקואליציה תיקון לחוק ההסדרים לפיו כל תחנות הרדיו שפועלות חמש שנים ברציפות עד יום קבלת התיקון, יוכלו לקבל זיכיון חוקי לשדר (תיקון סעיף 3 לחוק הבזק). התיקון הועבר למרות קביעתו הנחרצת של היועץ המשפטי לממשלה שמדובר במחטף, ולמרות היותו של התיקון מנוגד לחלוטין לרוחן של המלצות וועדת פלד בעניין השידור הציבורי, המלצות שקבעו שיש לעבור בהדרגה משיטת הזיכיונות לשיטת השמיים הפתוחים (הממשלה אימצה את ההמלצות הללו בשנת 1997).

מן האופוזיציה נעשה ניסיון לסכל את המחטף החוקתי הזה. לבג"צ הוגשו שורה של עתירות של חברי כנסת מהאופוזיציה - חיים אורון, יוסי שריד, איתן כבל ואברהם פורז . בעתירות נטען כי יש לפסול את התיקון משום שהוא נותן פרס לעבריינים ומפלה לרעה תחנות רדיו שהקפידו על שלטון החוק. אל הפוליטיקאים העותרים הצטרפו גם עמותת אמיתי, ובעלי האינטרס הכלכלי - תחנות הרדיו האזוריות -בעתירות משלהן.

בג"צ השעה את מימושו של התיקון לחוק עד סיום הדיון בעתירות שהוגשו נגדו. בלחץ העתירות שהוגשו נאלצה פרקליטות המדינה להגיש באוגוסט 99 כתבי אישום נגד מפעילי תחנת ערוץ 7 ועובדיה באשמת שידור שלא כחוק. בדצמבר 99 פשטו כוחות גדולים של המשטרה על אולפני ערוץ 7 בבית אל והחרימו משדרים וציוד שידור. במהלך הפשיטה שארכה כשלוש שעות המשיך ערוץ 7 לשדר מהספינה. הפשיטה הופסקה לאחר שלוש שעות, על רקע "חשש משפיכות דמים", לאחר שהרב זלמן מלמד ממפעילי התחנה, הזהיר למפקד המחוז ניצב אהרונוביץ שאם לא תופסק פעילות המשטרה צפויות הפגנות בכל ההתנחלויות בשטחים. כל ציוד השידור שהוחרם הושב לתחנה בו ביום, והיא שבה לשדר כרגיל.

בקיץ 2000, נפתח משפטם של עשרה מאנשי ערוץ 7 שהואשמו בשידור שלא כחוק. אחד ממפעילי הערוץ, יעקב כץ, שהואשם במתן תצהירים כוזבים בבג"צ בנוסף על הפעלת תחנת רדיו לא חוקית, העיד במשפטו כי באפריל 1998 הוזהר על ידי שרת התקשורת לימור ליבנת מפני פשיטה מתוכננת על ספינת השידור של התחנה. ליבנת הכחישה. נפתחה חקירה בעניין אולם בסופו של דבר החליטה פרקליטת המדינה על סגירת התיק.

כך או כך, נכון להיום ממשיך ערוץ 7 לשדר כרגיל. במשפט הפלילי של קברניטי ערוץ 7 עדיין לא ניתנו פסקי הדין וגם בית המשפט העליון עדיין לא הכריע בעניין העתירות שהוגשו נגד ערוץ 7.

הדיון האחרון של בג"צ בעתירות בעניין ערוץ 7 התקיים ביוני 2000 מתוך כוונה לתת למחוקק אפשרות לטפל בנושא בדרך של חקיקה ראויה. בהחלטתו האחרונה דחה שוב נשיא בית המשפט העליון אהרון ברק את ההכרעה, שנדחתה כמה פעמים עד אז, כדי להמתין לתוצאותיהן של הצעות חוק שהוגשו באותה תקופה. "ההכרעה בעתירות אלה נדחתה מספר פעמים", כתב ברק. "מטרת הדחייה היתה לאפשר לממשלה לפנות לכנסת בהצעת חקיקה שתייתר הצורך בהכרעה שיפוטית… ".

במהלך כהונתה של ממשלת ברק הוקמה ועדה בינמשרדית, בראשות שר המשפטים יוסי ביילין, בניסיון לפתור את בעיית התחנות הפוליטיות הלא חוקיות. אך הועדה לא הצליחה למצוא את הנוסחה המתאימה להכשרת התחנות, בין השאר משום שפטרוני התחנות של ש"ס סרבו לכל מתכונת שלא תותיר את התחנות של ש"ס מחוץ לכל מסגרות הפיקוח החלות על גופי השידור האחרים.

במהלך כהונתה של ממשלת ברק פעל קשב לשינוי המדיניות הלא נאותה של גורמי אכיפת החוק והממונים עליהם כלפי התחנות הפיראטיות באמצעות מעקב שוטף, לחץ על מקבלי ההחלטות, עבודת לובי ופעילות משפטית. נציגי קשב (יזהר באר וד"ר יובל קרניאל) נפגשו עם שר המשפטים יוסי ביילין, שעמד אז בראש הועדה הבינמשרדית שנועדה לקדם את החקיקה להכשרה מהירה של הערוצים הפוליטיים, והציגו בפניו חומר מנומק על הבעייתיות שבהכשרה מהירה ולא שוויונית של תחנות פוליטיות. מנכ"ל קשב, יזהר באר, העיד במשפט הפלילי המתנהל בבית משפט השלום בירושלים נגד ערוץ 7 - לאחר שהפרקליטות נאלצה להגיש כתב אישום נגד התחנה בעקבות עתירה, שהוגשה לבג"צ.

התחנות הפיראטיות הפוליטיות במערכות הבחירות:
בכל מערכות הבחירות בעשור האחרון ניהלו תחנות הרדיו הפיראטיות של ש"ס וערוץ 7, תעמולה גורפת, בלתי מוגבלת ובלתי חוקית לטובת מועמדי הימין בבחירות.

ביום הבחירות, 17.5.99, ניהלו תחנות הרדיו הפיראטיות של ש"ס, תעמולת בחירות בוטה במיוחד בשידור חי. התחנות זירזו והמריצו את המאזינים לצאת אל הקלפיות ולהצביע עבור ש"ס, תוך שימוש באיומים והפחדות, לפיהן עלול השמאל, אם ינצח, לאסור, כביכול, את ברית המילה ולבטל את השבת. אותו יום התאגדו התחנות הללו למוקד שידורים אחד אשר קיים ראיון חי עם ראש הממשלה דאז, בנימין נתניהו, שהמריץ את המאזינים להצביע עבורו. בעקבות פנייה דחופה של עמותת קשב ליו"ר ועדת הבחירות המרכזית דאז, השופט אליהו מצא, הוציא השופט צו מיידי שאסר על ראש הממשלה להמשיך ולהתראיין באותו יום בתחנות הפיראטיות ובכלל.

אין ספק, שההצלחה הגדולה של ש"ס בבחירות אלה (17 מנדטים) קשורה, במידה רבה,, בשימוש חסר העכבות בתחנות הרדיו הפיראטיות המזוהות עימה אשר שימשו, למעשה כמערכת הכריזה של המפלגה כלפי ציבור המצביעים שלה ואשר הקנה לה עדיפות לא הוגנת על פני גופים פוליטיים אחרים.

לאחר הבחירות פתחו תחנות רדיו פיראטיות המזוהות עם ש"ס במסע שיסוי, הסתה ואיומים נגד מוסדות הדמוקרטיה המרכזיים, נגד רשויות המדינה והמשטרה והחילונים בכלל. בין השאר, קרא שדרן תחנת "קול הנשמה" למאזינים לאחוז בנשק נגד אנשי השמאל ונגד שופטי בית המשפט העליון. הוא אמר בין השאר, "...אם צריך לשחוט נשחוט ואם צריך להשחט - נשחט... שהקב"ה ימית היום את כל שופטי בית המשפט העליון, אמן כן יהי רצון" (הקלטה של קשב מתוך שידורי התחנה מיום 26.5.1999). בעקבות שידור זה הגיש קשב תלונה למשטרה ושדרן נעצר, אך עד היום לא הועמד לדין.

שידורים מסוג זה נמשכו גם בחודשים שעברו מאז. קשב הגיש מספר תלונות אל היועץ המשפטי לממשלה בגין תכנים חמורים במיוחד, ששודרו בתחנות הפיראטיות - תכנים שיש בהם, לכאורה, עבירה פלילית של איום ברצח או בהפעלת אלימות או באיומים על עובדי ציבור. תלונות אלה לא הניבו צעדים משפטיים על ידי רשויות אכיפת החוק.

במהלך מערכת הבחירות 2001 הגיש קשב 3 עתירות לועדת הבחירות המרכזית בנוגע לשידורי תעמולת בחירות אסורה. בעקבות עתירות הורה יו"ר ועדת הבחירות המרכזית למשטרה להפסיק את שידוריהן של שש תחנות רדיו פיראטיות. יו"ר ועדת הבחירות המרכזית, השופט מישאל חשין, קיבל החלטות שיש להן משמעות רבה על מדיניות הפרקליטות בנושא אכיפת החוק על תחנות רדיו פיראטיות. מפאת חשיבותן נביא כמה ציטוטים מתוך ההחלטות:

"העותרת שלפני, עמותת 'קשב - מרכז להגנת הדמוקרטיה בישראל', מציגה עצמה בעתירה כעמותה ציבורית ועצמאית שאינה קשורה לגופים פוליטיים בארץ ואשר פועלה הוא הגנה על ערכי הדמוקרטיה בישראל. בהיותה חרדה לאיומים על הדמוקרטיה בישראל - כך טוענת היא - ובהיותה מודאגת מן המשמעות ומן ההשפעה שיש לשידורי 'תחנות רדיו פיראטיות פוליטיות' - בעיקר בתקופת בחירות - פונה היא בעתירתה הנוכחית בבקשה כי אוציא צו "להפסקה מיידית של שידורים פיראטיים פוליטיים בתקופת הבחירות...

עיינתי בתכתוב שהעותרת צירפה לעתירתה והגעתי לכלל מסקנה ברורה וחד משמעית, בלא ניד פיקפוק, כי השידורים בערוץ 7 - למען הזהירות אוסיף: החלק הארי של השידורים - תעמולת בחירות הם במלוא משמעותו של המושג תעמולת בחירות. להדגמת הדברים שקלתי בדעתי בתחילה להביא מספר מובאות מתוך התכתוב, אך משביקשתי לבור לי מובאה פלונית מייד קפצו פסוקים אחרים וביקשו לעבור על פניה כדי שדווקא הם יזכו, יעלו בדרגה והיו למובאות. אכן השידורים טובלים בתעמולת בחירות עד לשפתם, וממילא נתקשיתי להעדיף מובאה אחת על חברתה. וכך, כדי שלא להאדיר מובאות אחדות וכדי שלא לבייש מובאות אחרות, אמרתי אל ליבי - אביא את התכתוב במלואו והקורא בו יידע ויבין וישפוט. אני מצרף אפוא להחלטתי - במלואו - את התכתוב שהעותרת צירפה לעתירתה (תשעה עמודים), וידברו הדברים בעד עצמם בלא שיוטל עליי לפרשם ולדבר בשמם...

כללם של דברים: ערוץ 7 רווי בשידורי תעמולת בחירות האסורים על-פי חוק, ותלונתה של העותרת תלונה מוצדקת היא בעליל... הגעתי לכלל מסקנה כי יש להיעתר לעתירת העותרת (בחלקה) ולהוציא צו מניעה נגד שידורי תעמולת הבחירות בערוץ 7...". (מתוך החלטת השופט מישאל חשין, מיום 26.1.2001, בעתירת קשב נגד שידורי תעמולת בחירות אסורים בערוץ 7).

ובעניין תחנות הרדיו של ש"ס, קבע השופט חשין, בין השאר:

"על יסוד הראיות שהוצגו לפני אני קובע שיש חשש ממשי שהמשיבות תערבנה עצמן במערכת הבחירות על דרך של תעמולת בחירות אסורה והירתמות לעזרת המועמד אריאל שרון ביום הבחירות ... בנסיבות הזמן והמקום אינני רואה מנוס מהוצאתו של צו מניעה, שאם אסרב לבקשת העותרים, ובתתי דעתי לאשר היה בבחירות שהיו ביום 17.5.99 (בהסתמך על ראיות שסיפק קשב לשופט חשין על התגייסות של 'ערוצי הקודש' לטובת מועמד הליכוד בבחירות הקודמות), כי אז, אם לא איעתר לעתירה יכול שייגרם נזק שאינו ניתן לתיקון. אני מחליט אפוא להוציא צו מניעה כנגד תחנות רדיו אלה..."

... "דבר אחרון. מתגובתה של המדינה למדתי כי מבקשת היא להעמיד עצמה במצב של מעין שופט בין העותרים לבין המשיבות, ומבקשת היא להשיא עצה ליו"ר ועדת הבחירות מה יעשה ומה לא יעשה. לעניין זה ביקשתי להעיר, כי לא זה מעמד המדינה, לדעתי. המדינה חייב שיהא לה אינטרס ישיר ומיידי בשמירת החוק ובאי קיומה של תעמולת בחירות אסורה. ואם על דרך הכלל נושא תעמולת הבחירות הינו עניין שבין המפלגות, ביניהן לבין עצמן, והמדינה אינה אלא בבחינת משקיף מן הצד, הנה לעניין תחנות רדיו - סבורני שהמדינה חייבת לערב עצמה ביתר תוקף וביתר עמקות בנושא תעמולת בחירות הנעשית בידי המשיבות והן תחנות רדיו שאין עליהן לא פיקוח ולא בקרה ציבוריים מכל סוג או מין שהם... אבקש אפוא מן המדינה כי תשתף פעולה לשמירת החוק ולאכיפתו". (מתוך החלטת השופט מישאל חשין מיום 31.1.2001, בעתירת קשב נגד שידורי תעמולת בחירות אסורים בערוצים הפיראטיים של ש"ס).

העתירות נדונו בוועדת הבחירות המרכזית בהרחבה והניבו כמה החלטות תקדימיות, שאילצו את פטרוני הערוצים הפיראטיים, בפעם הראשונה, לכוף את ראשם בפני החוק, ולא להפך (כפי שקורה בד"כ).

ביום 4.2.2001, לאחר שקשב פנה ליו"ר ועדת הבחירות המרכזית בעתירה נוספת בטענה שערוצי ש"ס ממשיכים לשדר תעמולה אסורה, ולאחר שאיים לעצור את ראשי הערוצים, אילץ השופט חשין את ש"ס ואת הרב יוסף להוציא הצהרה בשמו של הרב האוסרת להמשיך ולשדר שידורי תעמולה ולהשתמש ב"ערוצי הקודש" לארגון והמרצת בוחרים.

ההודעה שפורסמה בשמו של הרב עובדיה יוסף ובקולו של ראש ש"ס, אלי ישי, נוסחה כדלקמן:

"עפ"י הוראת יו"ר ועדת הבחירות המרכזית, האוסרת תעמולת בחירות ברדיו, קורא מר"ן הראשל"צ הרב עובדיה יוסף שליט"א להישמר מכל תעמולת בחירות שהיא בערוצי הקודש ולפעול עפ"י ההוראות וחוקי התעמולה עד ליום הבחירות ביום ג' בלילה. כמו כן, יימנעו 'ערוצי הקודש' ממעורבות כלשהי ביום הבחירות, במישרין או בעקיפין, על ידי קריאת מצביעים לבוא אל הקלפי או בכל דרך אחרת".

הודעה זו שודרה בערוצים הפיראטיים של ש"ס מספר פעמים.

ביום הבחירות עצמו כינס יו"ר ועדת הבחירות המרכזית נציגים של משטרת ישראל והפרקליטות לדיון בנושא השידורים בערוצים הפיראטיים המפלגתיים. על-פי הוראת השופט חשין ניתקה המשטרה את הערוצים של ש"ס שהיו מחוברים ללווין של חברת בזק בעמק האלה. כתוצאה מכך לא שידרו ערוצים אלה כלל ביום הבחירות.

החלטות יו"ר ועדת הבחירות המרכזית בעתירות קשב אילצו את המדינה, בפעם הראשונה לשנות את המדיניות הפסיבית כלפי תופעת תחנות הרדיו הבלתי חוקיות. מדיניות זו התאפיינה בהתעלמות מתמשכת מתופעת השידור הפיראטי האידאולוגי - מפלגתי, שיש בה היבטים של הפרת חוק, ופגיעה בסטנדרטים הציבוריים הבסיסיים ביותר ובנורמות השלטוניות היסודיות של מדינה דמוקרטית. בעת בחירות יש לשידור הפיראטי משמעות חמורה יתרה מעצם הפגיעה בעקרון השוויון בפני החוק ובטוהר הבחירות. הרעיון של התעלמות מהתופעה של תחנות רדיו לא חוקיות שפועלות מטעמן של מפלגות להשגת הישגים אלקטוראליים, בניגוד לחוק, ובניגוד לעקרון השוויון, הוא מקומם ובלתי נסבל.

פעילות קשב בעת הבחירות תרמה תרומה משמעותית לחיזוק שלטון החוק והדמוקרטיה, אך לא היה בה די. למרות ההישגים שהושגו בשנה האחרונה במאבק בשידור הפיראטי המאבק לא תם. מאחר והניסיונות הנמשכים להכשיר את הערוצים נעשים בדרכים שאינן עולות בקנה אחד עם עקרונות השוויון בפני החוק והנורמות הציבוריות החלות על גופי שידור אחרים, ימשיך קשב את המאבק בניסיונות פסולים אלה גם בעתיד.


"לא נהיה לאתנן"
י"ט בניסן תשס"ג / 21 באפריל 2003
מאת: אל"מ (מיל.) משה לשם הוא יו"ר עמותת "שנית גמלא לא תיפול".
http://www.a7.org/article.php3?id=1369

@ ואת פושעי אוסלו יש להעמיד לדין !!! @


@ מצ"ב כל הקישורים הרילוונטים, שהובאו כאן בפורום בכלל ובעולם
הוירטואלי בפרט שהוכיחו מעל לכל ספק את בגידתו של ד"ר ביילין
במדינת ישראל בכלל וכראש חץ בפרט לאדריכלי הסכם אוסלו.

פרופסור אריה אלדר חושף את ערוותו של שמעון פרס
http://rotter.net/cgi-bin/forum/dcboard.cgi?az=show_thread&om=5315&forum=gil&omm=0
מפת הדרכים=הסכם אוסלו=שרון=וייסגלס=יואל זינגר
http://rotter.net/cgi-bin/forum/dcboard.cgi?az=show_thread&om=5392&forum=gil&omm=0
ד''ר ביילין וד''ר הירשפלד בגדו במדינת ישראל!!
http://rotter.net/cgi-bin/forum/dcboard.cgi?az=show_thread&om=5070&forum=gil&omm=0
בית המשפט חייב את ההיסטוריון ''ד''ר תדי כץ...!!
http://rotter.net/forum/gil/5059.shtml
31 לחודש מרץ פסק דינו של ''שמפניה''=אבישי רביב
http://rotter.net/cgi-bin/forum/dcboard.cgi?az=show_thread&om=5326&forum=gil&omm=0
ריאורגניזציה במשרד החוץ...האמנם ??
http://rotter.net/cgi-bin/forum/dcboard.cgi?az=show_thread&om=5216&forum=gil&omm=0
חשיפה:מכון ויזנטל בארה''ב מחפה על אבו-מאזן....
http://rotter.net/forum/gil/5370.shtml
המדען נחום שחף מכר זכויות ''פרשת מוחמד א-דורה''
http://rotter.net/forum/gil/5103.shtml
האם העיתונאי גדעון ספירו שליחו של...??
http://rotter.net/forum/gil/5053.shtml
Yac שואל : מה קרה לשמאל הישראלי...???
http://rotter.net/forum/gil/5019.shtml
שילטון האוליגרכיה דוחף את י. הרצוג לפוליטיקה
http://rotter.net/cgi-bin/forum/dcboard.cgi?az=show_thread&om=5109&forum=gil&omm=0
''מלחמת אוסלו'' כל מה שרצית לדעת...!!!
http://rotter.net/forum/gil/5264.shtml

מבחן התוצאה.
פ"ש
@ עיתון הארץ מכחיש שאבו מאזן מכחיש את השואה

 
 

Israel Resource News Agency  /  CENTER FOR NEAR EAST POLICY RESEARCH Ltd
POB 71098, Beit Agron International Press Center, 37 Hillel Street, Jerusalem 94581 Israel
Tel. (+972-2) 623 6368 or cell phone (+972-54) 722-2661
IsraelNewsInvestigations@gmail.com

© All rights reserved

בניית אתרים | עיצוב אתרים | קידום אתרים | כרטיס פייסבוק עסקי סטודיו רותם-בר: rotembarstudio.com