דף הבית >> נושאים לתחקיר >> אונר"א >> אונר"א – פונדקאית הטרור
אונר"א
הסתה במזרח ירושלים: ת"א? עיר פלסטינית שנכבשה ב־1948
יהודים ומדינת היהודים בספרי הלימוד שבשימוש אונר"א:
דלגיטימציה, דמוניזציה ואינדוקטרינציה למלחמה עתידית
בית ספר להסתה
המבקר האמריקאי: אבדוק הסתה בבתי ספר פלסטיניים
ספרי חינוך של האו"ם במזרח העיר: "משמחת את נפשי זרימת הדם"
לדרוש רפורמה דחופה באונר"א: התניית התרומה לסוכנות במעבר מליבוי השנאה לשיקום הפליטים
זכויות אדם ושואה: תכנית לימודים חדשה ברש"פ?
ג'יהאד על התודעה
ספרי הלימוד החדשים
ישראל השבוע - מוסף פוליטי לא נולדו אתמול
דה-לגיטימציה בספרי הלימוד של הרש"פ
ישראל והיהודים בספרי הלימוד של הרשות הפלסטינית (רש"פ) וסוכנות הסעד והתעוסקה  של האו"ם (אונר"א)
חה”כ ד”ר ענת ברקו בהצעתה לסדר כנגד הסתרת הנשק במתקני אונר”א במבצע צוק איתן. 1.7.2015
ראש אונר"א ל-ynet: "חמושים הסתירו נשק במתקנים שלנו ברצועת עזה"
אונר"א מאיימת: נאלץ לסגור בתי ספר
למה שידר ערוץ 1 בפריים טיים סרט תעמולה ימני בן 9 דקות?
צבא הילדים של חמאס
האם האו"ם מממן אימוני לחימה לילדי חמאס?

עזה: חמאס מאמן 17 אלף ילדים למשימות טרור

לא מאז ולא מקדם

פעיל זכויות אדם פלסטיני: אונר"א מבצעת פשעי מלחמה

מערכת החינוך הפלשתינית ממשיכה בהסתה
קנדה נגד אונר"א: נשקול מחדש את הסיוע לארגון
אונר"א: מקבלים תמיכה מישראל ומסיתים נגדה
הספד לג'ואן פיטרס
אונר"א בעזה עוד סניף של חמאס
אונר"א כיישות טרוריסטית
אונר"א מגדלת שהידים
מדוע אונר"א קיימת?
אונר"א מנציחה את הפליטוּת הפלשתינית
מבט מבפנים: מה מלמדים בקייטנה של אונר"א?
אמת אחרת על אונר"א
היבטים משפטיים בזירה המדינית:  טומנים את הראש בחול
קנדה צריכה להפסיק הסיוע לאונר"א
בכיר לשעבר באונרא: הם משלמים למחבלים
צ'ילה מציגה: פליטים פלשתינים סוג א'
'ישראל המליצה להפשיר כספי ארה"ב לבתי"ס בעזה'
נתניהו לארה"ב: המשיכו לסייע לחינוך הפלשתיני
משרד הביטחון מסייע לבניית בתי ספר בעזה
הצורך ברפורמה באונר"א
דברים שאסור לאונר"א ללמד בבתי הספר שלה
אחרי "עמוד ענן" – יגיע "עמוד האש"
לימוד "זכות השיבה" בבתיה"ס של אונר"א
UNHCR מול UNRWA
הריבונות מחייבת
משרד החוץ נגד אונר"א: "תעמולה פוליטית חד צדדית"
הקייטנה מזיקה מההתנחלות
רה"מ יאמר לבאן: אונר"א מסית נגדנו
התפקיד החינוכי הבעייתי של אונר"א בסכסוך המזרח-תיכוני
בתי הספר של אונר"א – חממה לחמאס ולטיפוח עמדות אנטי ישראליות
בדיקה: נמשכת ההסתה הפלשתינית בבתי הספר
חמאס שולט בבתי הספר של אונר"א
אונר"א – פונדקאית הטרור
האם האו"ם אחראי לפשעי מלחמה?
אונר"א – פונדקאית הטרור
דוד בדין
ב-26 ביולי נמסר כי במנהרה התקפית שנחפרה מתוך בית פרטי בעזה, מצא כוח צה"ל ציוד של אונר"א שסייע לחפירה ושקי קמח שעליהם חותמת של אונר"א, אשר שימשו להסתרת החול שהוצא במהלך עבודות החפירה
במהלך מבצע "צוק איתן", שהחל ב-8 ביולי 2014 בתגובה למתקפת טרור של חמאס וארגונים פלשתינים נוספים מרצועת עזה, הצטברו עדויות לקשר שבין ארגוני הטרור הפלשתינים הפועלים במרחב זה לבין סוכנות האו"ם לסיוע ולתעסוקה של הפליטים הפלשתינים - אונר"א (UNRWA).

ירי בקרבת מוסדות אונר"א או מתוכם

 
  • דובר צה"ל מסר, כי ב-2 באוגוסט שיגרו פעילים של ארגוני טרור 11 פצצות מרגמה מסביבת בית הספר של אונר"א בשכונת זייתון בעזה וכן שוגרו רקטות סמוך למתקני אונר"א (מרפאה ומרכז חלוקה) בג'בליה.
  • ב-30 ביולי חשף כוח צה"ל מנהרת תקיפה שנחפרה מתוך מרפאה בניהולה של אונר"א באזור אלפראחין במזרח ח'אן יונס. בעת בדיקת המקום פוצצו פעילים של חמאס 12 מטעני נפץ שהוטמנו בקירות המרפאה, וכתוצאה מכך נהרגו שלושה לוחמי צה"ל.
  • ב-25 ביולי בשעות הצהרים ירו פעילים של ארגוני טרור פצצות מרגמה וטילים נגד טנקים בקרבת בית ספר של אונר"א, ועל-פי אינדיקציות מכוחות צה"ל בשטח - גם מתוך מתחם בית הספר. מירי זה נהרג חייל צה"ל.
  • ב-24 ביולי מסר דובר צה"ל, כי "במהלך הימים האחרונים" שיגר חמאס רקטות מאזור בית חאנון במקום שבו נמצא מקלט של אונר"א עבור התושבים המקומיים.
  • צה"ל תיעד הימצאות משגר רקטות בסמוך למלון "אלמשתל" במחנה הפליטים שאטי. הסמל UN נראה בבירור על גג הבניין.

הסתייעות ארגוני הטרור בציוד ובמוסדות של אונר"א
 
  • ב-17 ביולי הודיעה אונר"א על איתור כ-20 רקטות במתחם בית ספר ריק בעזה. הודעת אונר"א לא פירטה את שם בית הספר, סוג הרקטות שנמצאו וזהות הגורם בעזה שאליו הן הועברו.
 
  • ב-22 ביולי הודיעה אונר"א על איתור רקטות בבית ספר ריק בעזה. הודעת אונר"א לא פרטה את שם בית הספר, מספר וסוג הרקטות שנמצאו ואת זהות הגורם בעזה שאליו הן הועברו.
 
  • ב-30 ביולי הודיעה אונר"א על איתור רקטות בבית ספר ריק בעזה. הודעת אונר"א לא פירטה את שם בית הספר, מספר וסוג הרקטות שנמצאו ואת זהות הגורם בעזה שאליו הן הועברו.
  • ב-26 ביולי נמסר כי במנהרה התקפית שנחפרה מתוך בית פרטי בעזה, מצא כוח צה"ל ציוד של אונר"א שסייע לחפירה ושקי קמח שעליהם חותמת של אונר"א, אשר שימשו להסתרת החול שהוצא במהלך עבודות החפירה.
השתלטות דה-פקטו של חמאס על מוסדות אונר"א ברצועת עזה

ארגון העובדים של אונר"א נשלט הלכה למעשה מזה שנים ארוכות בידי אנשי חמאס. "הרשימה המקצועית" בהנהגתו של פעיל החמאס הבכיר, סוהייל אלוהינדי, זכתה בניצחון סוחף בבחירות לאיגוד העובדים של אונר"א שנערכו בספטמבר 2012.

בבחירות, שבהן הצביעו קרוב ל-11,500 עובדי אונר"א, זכתה "הרשימה המקצועית" המזוהה עם חמאס בכל 11 המושבים המוקצים למגזר המורים, ב-6 מתוך 7 המושבים של מגזר העובדים וב-8 מתוך 9 המושבים של מגזר השירותים.

"רשימת אלכראמה" (הכבוד), המזוהה עם ארגון "הג'יהאד האיסלאמי", השתתפה אף היא בבחירות, ולעומתה בחרה תנועת "פתח" להחרימן בטענה, כי חמאס שולט באיגוד העובדים של אונר"א ומגביל את פעילות חבריו.

גם בבחירות הקודמות זכה הגוש המזוהה עם חמאס ברוב מכריע בבחירות לאיגוד העובדים של אונר"א. בבחירות ב-2009 נטלו חלק רשימות המזוהות עם חמאס, "הג'יהאד האיסלאמי", אש"ף (שאיגד נציגים של "החזית העממית", פתח ומפלגת העם) ועצמאים. למועצת העובדים, שמניין חבריה הכולל עומד על 27, נבחרו 17 נציגים של חמאס (63 אחוז), ארבעה של "החזית העממית", ארבעה של פתח, אחד ממפלגת העם ועצמאי אחד.

דוגמאות לפעילי טרור שהועסקו בתפקידים בכירים ובהוראה במוסדות אונר"א

סוהייל אלוהינדי - אלוהינדי שכיהן בעבר גם כראש מגזר המורים באונר"א, אינו מסתיר את זיקתו לארגון ונוטל חלק בפעילות פוליטית גלויה כנציגו. מתוקף תפקידו וכמפקח על מחנות קיץ של תלמידים, יש לאלוהינדי השפעה עצומה על מערכת החינוך של אונר"א, ובכלל זה על התכנים הנלמדים בה.

ביולי 2001 השתתף אלוהינדי בטקס בבית ספר במחנה הפליטים ג'באליה יחד עם מנהיג חמאס אחמד יאסין. בנאומו בפני תלמידים מצטיינים, הוא דיבר בשבח המחבלים המתאבדים בוגרי מערכת החינוך הפלשתינית והסביר כי "הדרך לפלשתין עוברת דרך דם השאהידים. השאהידים התלמידים מעצבים את ההיסטוריה בחלקי גופם (המתפוצצים)".

הנהלת אונר"א מודעת היטב, לפחות מאז 2004, לעובדה שסוהייל אלוהינדי שעמד בראש מגזר המורים של אונר"א, הוא פעיל חמאס בכיר התומך בג'יהאד נגד ישראל ובפיגועי התאבדות. דובר אונר"א כריס גאנס הודה בכך הלכה למעשה במאמר שפרסם ב-ynet (27.1.2009), בהתייחסו ספציפית למאמר שחשף את הפעילות של חמאס בבתי הספר של אונר"א, ובכלל זה ציין שאלוהינדי מועסק על-ידי אונר"א. גאנס טען, כי מדובר במיחזור של טענות שהועלו בפני אונר"א מספר שנים קודם לכן. על-אף זאת, סוהייל אלוהינדי מוסיף להיות מועסק על-ידי אונר"א, הבוחרת להתעלם מהדיווחים בתקשורת על היותו פעיל בכיר בחמאס.

עיסא עבד אלהאדי אלבטראן - בטראן נולד ב-1973 במחנה הפליטים אלבורייג' בעזה. הוא למד בבית ספר יסודי ובחטיבת ביניים של אונר"א, בבית הספר התיכון ח'אלד בן אלווליד, מרכז ההכשרה של עזה (אונר"א) ובאוניברסיטת אלקודס הפתוחה. במשך שנים שימש בטראן מורה בבתי הספר של אונר"א במרכז רצועת עזה, על-אף שראשי אונר"א היו מודעים לעובדה, שהוא ממלא תפקיד בכיר בגדודי אל-קסאם והיה מספר פעמים יעד לחיסול של צה"ל. בסופו של דבר הוא פוטר מאונר"א ב-2009 לאחר שנפצע באורח קשה בתאונת עבודה במסגרת פעילותו בגדודי אל-קסאם ונהרג בתקיפת צה"ל ביולי 2010.

עווד אלקיק - בתקיפת חיל האוויר (30 באפריל 2008) שכוונה לעבר בית מלאכה לייצור כלי נשק ברפיח, נהרג עווד אלקיק, מורה, מחנך ומנהל בבתי הספר של אונר"א ברפיח ששימש במקביל כראש יחידת ההנדסה וייצור אמצעי הלחימה של "הג'יהאד האיסלאמי" ברצועה.

אלקיק היה אחד הפעילים הבכירים שהיו מופקדים על ייצור הרקטות ופיתוחן עבור "הג'יהאד האיסלאמי", הכנת מטעני חבלה ואמצעי לחימה והכשרת דורות של "מהנדסים" על בסיס הידע שצבר. בקיץ 2006 ערך אלקיק ביקור בסין שבמהלכו גילה עניין בכלי טיס קלים, ייתכן שלצורך רכישתם וייצורם כדי לבצע באמצעותם פיגועים נגד ישראל.

פעילות הטרור של אלקיק נחשפה בספטמבר 2007, כשניצל מניסיון חיסול של ישראל. על-אף זאת, הוא המשיך לשמש מורה, מחנך ומנהל בבתי הספר של אונר"א ולעסוק בחינוך ילדים ובני נוער במחנות קיץ. לא ברור מדוע לאחר שנחשפה פעילותו בתחום, נמנעה אונר"א מלפטרו מכל תפקיד של הוראה וחינוך במוסדותיה.

סעיד סיאם - סיאם, שהיה מאנשי סודו וממקורביו של מנהיג חמאס ח'אלד משעל, ולימים מונה לשר הפנים בממשלת חמאס שהיה אחראי על הכוח הצבאי ברצועת עזה, שימש במשך 23 שנה מורה ומחנך נוסף בבתי הספר של אונר"א. עד 2003 היה סיאם נציג חמאס בוועדת התיאום של הכוחות הלאומיים והאיסלאמיים שתיאמה את הפעולות במסגרת אינתיפאדת אל-אקצה. חרף היותו פעיל בכיר וידוע בחמאס, לא נקטה אונר"א צעדים לסילוקו משורותיה. סיאם נהרג בתקיפת צה"ל בינואר 2009.

זוהייר אלקייסי - אלקייסי, שהיה מפקד בכיר בארגון הטרור האיסלאמי "ועדות ההתנגדות העממית", שימש במשך שנים מורה למתימטיקה בבתי הספר של אונר"א במקביל להיותו חבר בהתארגנות טרור (קבוצות רפיק אל-סאלמי). הוא נהרג בתקיפת צה"ל במארס 2012.

פעילות "הגוש האיסלאמי" בבתי הספר של אונר"א

"אלכותלה אלאיסלאמיה" (הגוש האיסלאמי) הוא הזרוע הרשמית של חמאס, הפועלת במוסדות החינוך ברצועת עזה (ובאיו"ש), החל מבתי הספר היסודיים, חטיבות הביניים (כולל אל שבניהול אונר"א) והתיכוניים וכלה במכללות ובאוניברסיטאות.

האסטרטגיה של "הגוש האיסלאמי" בבתי הספר היסודיים ובחטיבות הביניים מתמקדת בניסיון למשוך את התלמידים למגוון הפעילויות שמקיים הארגון, ושנועדו לחזק את הקשר עם התלמידים, את אמונתם באיסלאם ובאופן הדרגתי - לקרב אותם לאידאולוגיה של חמאס עד הפיכתם לפעילים בתנועה ובזרוע הצבאית שלה.

בכל בית ספר, כולל בבתי הספר המנוהלים על-ידי אונר"א, ממנה חמאס נציג העומד בראש שלוחת "הגוש האיסלאמי", והוא משמש גורם מקשר לתנועה ואחראי על גיוס התלמידים ל"גוש האיסלאמי" וארגון הפעילות בבית הספר ולאחר שעות הלימודים.

המסלול הישיר מבתי הספר של אונר"א לגדודי אל-קסאם

הפעילות שמקיים "הגוש האיסלאמי" היא אמצעי חשוב של חמאס לבצע אינדוקטרינציה של הדור הצעיר הן בבתי הספר הממלכתיים והן בבתי הספר של אונר"א ברצועת עזה, ולסלול את הדרך לגיוסו לשורות חמאס ואחר כך לגדודי אל-קסאם.

בחינת קורות-החיים של פעילי גדודי אל-קסאם שנהרגו חושפת דפוס החוזר על עצמו. עשרות רבות של פעילי גדודי אל-קסאם התחילו את דרכם כפעילים ב"גוש האיסלאמי" בבתי הספר של אונר"א ברצועת עזה, הצטרפו לחמאס ול"אחים המוסלמים" ובשלב מאוחר יותר - לזרוע הצבאית של חמאס גדודי עז אדין אל-קסאם. כולם היו מעורבים בפעילות טרור נגד ישראל או בלחימה נגד כוחות צה"ל.

פעילות הג'יהאד האיסלאמי בבתי הספר של אונר"א

ארגון "הג'יהאד האיסלאמי" מקיים פעילות בבתי הספר המנוהלים על-ידי אונר"א באמצעות ארגון התלמידים "אלראביטה אלאיסלאמיה" ונציגיו באיגוד העובדים של אונר"א.

כך למשל, ב-12 בנובמבר 2013 פעילים בכירים של "אלראביטה אלאיסלאמיה" ערכו ביקור בחטיבת הביניים עבסאן במזרח ח'אן יונס ונועדו לפגישה עם מנהל בית הספר נביל סרפנדי, שנסבה סביב סוגיות הקשורות לתלמידים. מונזיר אבו דראר, מתאם הפעילות של "אלראביטה" במזרח ח'אן יונס, וויסאם אבו ח'אטר, מתאם ענייני בתי הספר באזור ח'אן יונס וחברים נוספים בזרוע הדעווה של "הג'יהאד האיסלאמי" נטלו חלק בביקור בבית הספר עבסאן. מנהל בית הספר, נביל סרפנדי, ציין כי פעילי "אלראביטה" מבקרים באופן שגרתי בבית הספר ומקיימים בו פעילויות שונות שנועדו לטפל בסוגיות הקשורות לתלמידים.

ספרי הלימוד בבתי הספר של אונר"א מחנכים לג'יהאד נגד ישראל

מחקרו המקיף של ד"ר ארנון גרוס על ספרי הלימוד שבהם נעשה שימוש בבתי הספר של אונר"א, מצא כי קיימים בהם תכנים המטמיעים את הדבקות במה שמכונה "זכות השיבה" של הפליטים הפלשתינים וצאצאיהם לשטח מדינת ישראל, ואף המעודדים מאבק אלים נגד ישראל. חלק מתכנים אלה כוללים לימוד שירים המדגישים את השיבה האלימה של הפליטים ומזכירים את המונח ג'יהאד בהקשר זה, על-ידי הצגת המאבק האלים כאמצעי לשחרור פלשתין ועל-ידי העלאה על נס של מות הקדושים (מרטיריות) בהקשר זה כמוות אצילי שיש לשאוף אליו.

כמו-כן, מצויים בספרי הלימוד ביטויי שנאה כלפי היהודים וישראל המשתקפים באמצעות קטעי ספרות שיש בהם דה-הומניזציה ודמוניזציה, וכן טענות המבטלות, תוך שימוש במידע כוזב, את הנוכחות היהודית והישראלית בארץ. דבר זה נעשה על-ידי הצגת פלשתין, ולא ישראל, כאחת ממדינות הלבנט, אי-אזכורם של 6 מיליוני היהודים בישראל (לעומת איזכורם של ערביי ישראל) בין תושביה הלגיטימיים של הארץ, הצגת המקומות הקדושים ליהודים כמקומות קדושים למוסלמים שנגזלו על-ידי היהודים, ומחיקת הכתובת העברית מבול של שלטונות המנדט הבריטי.

סיכום

לא הייתה זו הפתעה שבמהלך מבצע "צוק איתן" נמצאו רקטות בבתי הספר של אונר"א, שנעשה שימוש בציוד של אונר"א לצרכים מבצעיים של ארגוני הטרור בעזה ושמוסדות אונר"א הפכו יעדי לחימה, וכי אחד מהם אף מולכד ומתוכו נחפרה מנהרת תקיפה.

אונר"א הפך ברבות השנים לפונדקאי נוח עבור ארגוני הטרור הפלשתינים, ובראשם חמאס, השולט ללא מיצרים באיגוד העובדים של אונר"א, ואנשיו (לצד מחנכים מ"הג'יהאד האיסלאמי" וארגונים אחרים) הם אלה המחנכים דורות של צאצאי הפליטים הפלשתינים על ערכי הג'יהאד נגד ישראל והכופרים בכלל.

השתלטות חמאס על מוסדות אונר"א וסגל העובדים של אונר"א צריכה להדליק נורה אדומה באשר לאפשרות שכספים שמעבירות המדינות התורמות (ובהן ארה"ב וקנדה) לארגון, עושים דרכם למימון משכורות של פעילי חמאס ו"הג'יהאד האיסלאמי".

מעבר לסוגיית הטרור, אונר"א וההנהגה הפלשתינית מסייעים במדיניותם להנציח את בעיית הפליטים ואומללותם. הרשות הפלשתינית וגם ממשלת חמאס לא נקפו אצבע כדי לשקם את מחנות הפליטים. נהפוך הוא: ההנהגה הפלשתינית הבהירה, כי בשטחי ההתנחלויות שפונו בהינתקות הישראלית ב-2005 לא תיישב הממשלה את הפליטים, על-מנת לשמור על זכותם ל"שיבה".

אך זוהי טענה מופרכת. הטבת תנאיהם של הפליטים אינה גורעת מתביעת השיבה או הפיצויים, כפי שהיא נשמרת לפליטים פלשתינים המתגוררים כיום מחוץ למחנות (גם ליהודים שגורשו ממדינות ערב). נראה, כי בעניין זה האינטרסים של ממשלת חמאס תואמים את אלה של אונר"א: למנוע את פירוק מחנות הפליטים, למרות המצוקה הקשה המובילה לקיצוניות, כחלק מטיפוח חלום-השיבה לפלשתין. במצב הנוכחי, אין כל הצדקה להמשך קיומו של אונר"א, אם הארגון רואה את כל ייעודו בשימור מסכנותם של הפליטים במחנות, וודאי לאחר שנחשפה המעורבות העמוקה של ארגוני הטרור באונר"א במהלך החודש האחרון.

נדרשת חקירה מיידית ועצמאית על חדירתם של ארגוני הטרור הפלשתינים לתוך שורות אונר"א, ועל השימוש שנעשה במתקניו לפיגועי טרור ואחסנת רקטות, וכן על העברת ציוד של אונר"א לשימוש ארגוני הטרור ברצועת עזה.

על הסיוע לאונר"א להיות מותנה בשינוי תכני הלימוד המחנכים לשנאה ולהנצחת הסכסוך, בסילוק פעילי-טרור ממוסדות סוכנות האו"ם ובהתחייבות של הארגון לפעול לפירוק מחנות הפליטים הנתונים בשליטה פלשתינית ולשיקום הפליטים ביישובים חדשים ומרווחים.

האינטרסים של ממשלת חמאס תואמים את אלה של אונר"א: למנוע את פירוק מחנות הפליטים, למרות המצוקה הקשה המובילה לקיצוניות, כחלק מטיפוח חלום-השיבה לפלשתין.
 
 

Israel Resource News Agency  /  CENTER FOR NEAR EAST POLICY RESEARCH Ltd
POB 71098, Beit Agron International Press Center, 37 Hillel Street, Jerusalem 94581 Israel
Tel. (+972-2) 623 6368 or cell phone (+972-54) 722-2661
IsraelNewsInvestigations@gmail.com

© All rights reserved

בניית אתרים | עיצוב אתרים | קידום אתרים | כרטיס פייסבוק עסקי סטודיו רותם-בר: rotembarstudio.com